W marcu Przedsiębiorstwo Budownictwa Komunikacyjnego rozpocznie remont ul. Meblowej i uzbrojenie terenów inwestycyjnych w jej rejonie. Dziś w ratuszu została podpisana umowa z wykonawcą inwestycji. Plany władz miasta sięgają jednak znacznie dalej. Remont ul. Meblowej w ciągu najbliższych kilku lat powinien dać impuls do rozwoju tej części miasta, a planowane tam Osiedle Zachód ma stać się drugim Południem.
Umowa podpisana z PBK Łomża i jego partnerem, Przedsiębiorstwem Drogowo-Mostowym w Piszu, opiewa na 17,8 mln złotych. Drogowcy na ul. Meblową mają wejść w marcu. Przez ponad rok mają wybudować 800 metrów dwujezdniowej ulicy wyposażonej w prawoskręty, drogi zjazdowe i serwisowe, zatoki autobusowe, chodniki i ścieżki rowerowe.
- W ramach inwestycji wykonana zostanie także ulica Saperska o długości około 110 metrów oraz trzy inne drogi o łącznej długości około 1190 metrów, a także przebudowana zostanie ulica Wojska Polskiego na długości około 315 metrów wraz z budową ronda na skrzyżowaniu tej drogi z ulicą Meblową- informuje Anna Sobocińska, rzecznik prezydenta Łomży.
Całość prac dofinansowana jest ze środków unijnych, w ramach drugiego etapu projektu "Uzbrojenie terenów inwestycyjnych". Na finiszu jest już wyłonienie wykonawcy następnego etapu budowy ul. Meblowej. W ramach trzeciego etapu projektu „Usprawnienia drogowych połączeń regionalnych w granicach miasta Łomży” dwupasmowa Meblowa zostanie przedłużona do ul. Poznańskiej.
Remonty finansowane z dwóch programów, mają potrwać do końca kwietnia przyszłego roku. W planach władz Łomży jest jednak dalsze inwestowanie w tej części miasta. Z czasem (w ramach nowej perspektywy finansowej) ul. Meblowa ma zostać przedłużona do ul. Nowogrodzkiej.
- To pozwoli na otwarcie terenów w widłach ul. Woj. Polskiego i Nowogrodzkiej pod nowe Osiedle Zachód. Wzorem dzisiejszego Osiedla Południe, będzie tam mogła powstać zabudowa mieszkaniowa i usługowa- opisywał podczas spotkania w ratuszu wiceprezydent Beniamin Dobosz.
Przedłużona ul. Meblowa ma utworzyć mini- obwodnicę miasta, łączącą wszystkie trasy wyjazdowe z Łomży w kierunku Olsztyna i Gdańska, Warszawy, Siedlec i Lublina.