Reklama

Elektroniczne dowody osobiste od marca

28/01/2019 08:41

Wnioski o wydanie nowego dowodu osobistego z warstwą elektroniczną będzie można składać od 4 marca bieżącego roku - informuje Ministerstwo Cyfryzacji. Nowy dowód zawierający chip ma być narzędziem usprawniającym komunikację obywateli z administracją, służbą zdrowia i podmiotami komercyjnymi.

Nowy dowód ma być zewnętrznie podobny do obecnego, jednak zawierał będzie chip, w którego pamięci znajdą się m.in. dane identyfikacyjne umieszczone w warstwie graficznej, w tym zdjęcie biometryczne. Użycie warstwy elektronicznej będzie możliwe po przyłożeniu dowodu do czytnika.

Elektroniczy dowód ma służyć także do uwierzytelniania w e-usługach administracji publicznej oraz do podpisywania dokumentów elektronicznych. Jak mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski, będzie to bezpieczne narzędzie do komunikacji obywatela z administracją, służbą zdrowia i podmiotami komercyjnymi. Dotychczasowe funkcje dokumentu nie ulegną zmianie. Dalej będzie on potwierdzał tożsamość i obywatelstwo jego posiadacza oraz uprawniał do przekraczania granic wielu państw.  

Reklama

Według obecnego stanu prac, e-dowód zostanie wdrożony 4 marca 2019 r., tj. zgodnie z ustawą o dowodach osobistych oraz zobowiązaniami wobec Komisji Europejskiej - czytamy w komunikacie resortu cyfryzacji. Proces wymiany dowodów będzie naturalny, rozłożony na 10 lat. Warto zaznaczyć, że w 2019 roku ważność traci prawie 1,5 mln dowodów osobistych. 

Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości