Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego w Łomży będzie prowadzona wspólnie przez Miasto i Ministerstwo. W piątek 9 lutego w łomżyńskim ratuszu umowę w tej sprawie podpisali wicepremier i minister kutury prof. Piotr Gliński oraz prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski.
Podpisana dziś umowa przede wszystkim zapewni łomżyńskiej Filharmonii zwiększenie środków na jej działalność. Jak bowiem podkreślał wicepremier, środki z ministerstwa w wysokości nie mniejszej niż 405 tys. złotych, jakie w ramach porozumienia będą przekazywane instytucji, będą dodatkowymi pieniędzmi a warunkiem jest utrzymanie dotychczasowego poziomu finansowania przez samorząd. Premier zaznaczył także, że dzięki tej umowie Filharmonia nie będzie musiała co roku uczestniczyć w konkursie na ich pozyskanie, bo porozumienie zapewnia ich przyznanie.
Filharmonia z dniem zawarcia umowy pozostaje w rejestrze instytucji kultury prowadzonym przez Miasto. Zgodnie z umową, od 2018 roku, minister przekazywać będzie środki w formie dotacji podmiotowej w wysokości nie mniejszej niż 405 tys. zł rocznie. Miasto natomiast zobowiązało się do przekazywania dotacji podmiotowej w wysokości nie mniejszej niż 1 345 800 zł rocznie.
Powołanie i odwołanie przez Miasto dyrektora Filharmonii oraz treść zawieranej z nim umowy, będzie od tego momentu podlegało uzgodnieniu z ministerstwem, ale podpisanie umowy w tej kwestii nie ma wpływu na obecną kadencję dyrektora Jana Miłosza Zarzyckiego. Umowa została zawarta do 31 grudnia 2020 roku z możliwością przedłużenia.
Po podpisaniu umowy i zakończeniu konferencji prasowej prof. Gliński wybrał się do pobliskiej Hali Targowej, aby obejrzeć miejsce, w którym już w tym roku rozpocznie się przebudowa i powstanie Hala Kultury.