Reklama

Filharmonia Łomża - dyrektor Jan Miłosz Zarzycki poprowadził kursy mistrzowskie w Wiedniu

05/06/2023 10:50

W ubiegłym tygodniu Jan Miłosz Zarzycki, dyrektor Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży, poprowadził kursy mistrzowskie w Universität für Musik und darstellende Kunst Wien, prestiżowej i znanej na całym świecie wyższej uczelni muzycznej w Wiedniu.

Universität für Musik und darstellende Kunst Wien to założona w 1817 roku, niezwykle prestiżowa uczelnia, która przyciąga studentów z całego świata. Dyrektor Zarzycki prowadził zajęcia ze studentami dyrygentury z pracując nad II koncertem skrzypcowym Karola Szymanowskiego.

– Początkowo miał to być I koncert skrzypcowy, który wykonałem kilka lat temu w Filharmonii Lubelskiej z Dominiką Falger w roli solistki. – mówi dyrektor Zarzycki. – To właśnie nagranie z tego koncertu, zamieszczone w internecie przesądziło o zaproszeniu mnie do wiedeńskiej uczelni. Potem jednak okazało się, że obsada orkiestry w tym utworze jest zbyt duża i ostatecznie pracowaliśmy nad równie pięknym – II koncertem tego kompozytora.

W zajęciach uczestniczyło pięciu studentów dyrygentury, trzy solistki oraz orkiestra, a ponadto byli również dyrygenci, którzy obserwowali zajęcia.

– Dla mnie było to wspaniałe doświadczenie. – podkreśla Jan Miłosz Zarzycki. – Uczelnia, w której prawie trzydzieści lat temu gościłem jako student, mieściła się wtedy w zabytkowym budynku na starym mieście, teraz – w dużym kampusie poza ścisłym centrum. Jednak klimat, który tam panuje wiele się nie zmienił. Większość studentów stanowią obcokrajowcy: wśród dyrygentów, z którymi pracowałem byli Koreańczycy, Francuzi i Kolumbijczyk. W tym iście kosmopolitycznym środowisku uderza bardzo życzliwa atmosfera, serdeczność i wszechobecny uśmiech. Rolą profesora nie jest motywowanie studentów do pracy i sprawowanie pełnej kontroli nad procesem dydaktycznym. Pełni raczej funkcję konsultanta, który dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem. Studenci oczekują pomocy i porady, otwarcie wyrażają wdzięczność za udzielone im uwagi. II koncert skrzypcowy Karola Szymanowskiego jest bardzo silnie zakorzeniony w polskiej muzyce ludowej, szczególnie obecny jest tam folklor podhalański. Prezentując to dzieło można było ukazać piękno naszej muzyki narodowej, jakże innej od estetyki, która dominuje na wiedeńskich salach koncertowych. To było dla mnie absolutnie fascynujące, sądzę, że dla studentów – również! – podsumowuje dyrektor Jan Miłosz Zarzycki.

źródło: nadesłane

Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości