Reklama

Gimnazjaliści i ósmoklasiści sprawdzają, czy właściwie policzono im punkty

04/07/2019 11:54

Do Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży wpłynęło do tej pory 115 wniosków o wgląd do prac ósmoklasistów i 65 wniosków dotyczących gimnazjalistów. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja np. w Warszawie. Tam takich wniosków złożono łącznie ponad 11 tys.

Każdy uczeń, który podszedł do egzaminu kończącego szkołę, ma prawo do wglądu, czy jego praca została odpowiednio oceniona. Zwykle z takiej możliwości korzystają maturzyści, ale rok 2019 okazał się przełomowy. Jak przekazuje "Gazeta Wyborcza", w przypadku egzaminu gimnazjalnego do wszystkich OKE w Polsce złożono do 28 czerwca wnioski o wgląd do 13 065 arkuszy, w tym aż 10 210 w OKE w Warszawie. W ubiegłym roku takich wniosków w Polsce było 2871.

Mniejsze zainteresowanie jest w przypadku egzaminu ósmoklasisty. Do wszystkich OKE złożono wnioski o wgląd do 4594 arkuszy, w tym 1486 w Warszawie. To efekt kumulacji roczników - do szkół średnich pójdą w tym roku uczniowie likwidowanych gimnazjów i ósmych klas podstawówek.

Reklama

W przypadku łomżyńskiej OKE liczby nie są tak szokujące. Jak przekazała nam dyrektor Jolanta Gołaszewska, z terenu województwa podlaskiego wpłynęło 87 wniosków o wgląd do prac ósmoklasistów i 44 wnioski o wgląd do prac gimnazjalistów. W przypadku województwa warmińsko-mazurskiego - odpowiednio 28 i 21.

Prawie wszyscy uczniowie zdążyli już obejrzeć swoje prace. Aby skorzystać z tej możliwośći, konieczne jest złożenie stosownego wniosku, który następnie jest rozpatrywany. OKE telefonuje lub umawia się mailowo z osobą, która wniosek złożyła, po czym osoba ta zjawia się w siedzibie komisji, ogląda swoją pracę i może dodatkowo porozmawiać z ekspertem. Istnieje również możliwość złożenia wniosku o weryfikację sumy punktów - maksymalnie do 2 dni od daty wglądu. Podczas oglądania swojej pracy można wykonywać notatki, a nawet zrobić zdjęcia.

Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości