Za nami pierwszy dzień egzaminu gimnazjalnego. W Łomży przystąpiło do niego ponad 600 uczniów, w tym 146 z Publicznego Gimnazjum nr 8 im. Księcia Mazowieckiego Janusza I w Łomży. Gimnazjaliści sprawdzali swoją wiedzę z historii, wiedzy o społeczeństwie i języka polskiego. Chociaż byli zdenerwowani, to humory im dopisywały. Uczniowie najbardziej obawiają się testu z matematyki, który będą pisać już jutro. W środę zaś czeka ich egzamin z języka obcego.
Na egzaminie z wiedzy humanistycznej uczniowie najpierw rozwiązali zadania z historii i wiedzy o społeczeństwie, następnie z języka polskiego. Przystąpienie do egzaminu jest warunkiem ukończenia gimnazjum. Uczniowie, którzy z powodu choroby lub ważnych wypadków losowych nie mogli przystąpić do testów w tym tygodniu, będą mogli napisać je w drugim terminie tj. 1,2 i 3 czerwca. Prace uczniów zostaną zakodowane. Sprawdzą je egzaminatorzy z okręgowych komisji egzaminacyjnych.
Jak twierdzi Halina Dąbrowska, dyrektor Publicznego Gimnazjum nr 8 im. Księcia Mazowieckiego Janusza I w Łomży, w szkole, raz w tygodniu, były organizowane dodatkowe zajęcia, aby jak najlepiej przygotować uczniów do egzaminu. – Szczególny nacisk położyliśmy na naukę: języka obcego, języka polskiego i matematyki. Chcieliśmy, aby uczniowie na lekcjach dodatkowych, uzupełnili luki w wiedzy i rozwijali swoje umiejętności – podkreśla.
Nauczyciele ostrzegają uczniów przed ściąganiem. Gimnazjaliści przyłapani na „gorącym uczynku” będą musieli ponownie przystąpić do testów. Z kolei osoby, które otrzymają kiepski wynik z egzaminu, ale będą miały pozytywne oceny na świadectwie na zakończenie trzeciej klasy, także ukończą gimnazjum. Nie ma możliwości poprawienia wyniku egzaminu.
Egzaminy zakończą się 20 kwietnia. Wyniki testów gimnazjaliści poznają 17 czerwca. To właśnie na ich podstawie będą przyjmowani do szkół ponadgimnazjalnych.