Publiczne Gimnazjum nr 8 przy ul. Ks. Anny już od środy najprawdopodobniej będzie nosiło imię Księcia Mazowieckiego Janusza I. Uchwałę w tej sprawie radni podejmą 2. lutego, podczas najbliższej sesji Rady Miasta. Szkoła chce w ten sposób podkreślić przynależność Łomży do Mazowsza.
- Postać Janusza I jako patrona PG nr 8 jest odpowiednia z wielu powodów. Służy rozwijaniu wiedzy nt. księstwa i książąt mazowickich - lokalnej ojczyzny i lokalnej dysnastii panującej na tych terenach do 1526 roku. Przypomina o przynależności Łomży do historycznego Mazowsza - między innymi tak argumentuje wybór patrona łomżyńskie gimnazjum.
Jeśli radni zagłosują na "tak", szkoła będzie nosiła imię Księcia Mazowieckiego Janusza I już od środy.