Reklama

Godziny w lecznicach i przy kuchni. Weta kształci nie tylko w szkole.

27/03/2014 10:02

Kilkudziesięciu uczniów technikum weterynaryjnego i technikum żywienia przez blisko półtora roku ciężko pracowało poza lekcjami w szkole, doskonaląc umiejętności związane ze swoim zawodem. Przyszli specjaliści gastronomii brali udział w kursach barmańskich i gotowali pod okiem profesjonalnych kucharzy, technicy weterynarii praktykowali w lecznicach. Uczniowie wykorzystali potężną szansę, jaką dała im szkoła- wzięli udział w projekcie edukacyjnym. Wysiłek opłacił się- dziś cieszą się certyfikatami.

Dziś lekcje w szkole to za mało, by absolwenci szkół średnich czuli się pewnie na rynku pracy i w murach przyszłych uczelniach, coraz częściej stawiających na zajęcia praktyczne, a nie wiedzę czysto akademicką.

Dlatego szkoły, jeśli tylko mogą, starają się o fundusze na realizację projektów edukacyjnych, łączących zajęcia teoretyczne z praktycznym podwyższaniem kwalifikacji.

Zespół Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących w Łomży w zakresie pozyskiwania pieniędzy z Unii Europejskiej znajduje się w ścisłej czołówce- kończący się właśnie projekt "Bezpieczna żywność od pola do stołu" był jednym z największych spośród wszystkich realizowanych w łomżyńskich szkołach.

Reklama

Od 2012 roku uczestniczyło w nim kilkudziesięciu uczniów klasy weterynaryjnej i technikum żywienia i usług gastronomicznych.

- Przyszli kucharze uczyli się układania diety, jadłospisów z kuchni regionalnej, polskiej, a także innych narodów i gotowania tych potraw, praktykowali w ośrodkach agroturystycznych. Daliśmy im możliwość ukończenia certyfikowanych kursów: barmańskiego, kelnerskiego i baristycznego- wylicza Magdalena Budziszewska z łomżyńskiej Wety.

Uczniowie technikum weterynaryjnego dodatkowe godziny spędzali w lecznicach dla zwierząt, asystując przy zabiegach i operacjach, uczyli się też zamawiania lekarstw za pomocą programów komputerowych, na jakich aktualnie pracują kliniki dla zwierząt.

Reklama

Pierwszoklasiści dostali do ręki narzędzie wyjątkowo przydatne: kurs groomingu, czyli pielęgnacji małych zwierząt. Uczyli się, jak je kąpać, strzyc i czesać.

Wczoraj, po blisko półtorarocznym szkoleniu, uczniowie Wety odebrali certyfikaty potwierdzające nowe umiejętności.

Konferencja podsumowująca projekt połączona była z wykładem dr Emiliana Kudyby, wiceprezydenta Rady Europejskiej Higienistów Weterynaryjnych. Z pokazem barmańskim wystąpił Rafał Wraga, którego można było jeszcze podpytać o kilka fachowych rad. Sami uczniowie zaprezentowali zaś musztrę kelnerską i przygotowali do spróbowania dania z kuchni polskiej, kurpiowskiej i indyjskiej.

Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości