Reklama

Holistyka, prewencja, a nawet sztuczna inteligencja – czyli 25 lat istnienia Łomżyńskiego Centrum Medycznego

03/09/2024 17:45

Dzisiaj przed południem w budynku Łomżyńskiego Centrum Medycznego (ŁCM) odbyła się konferencja prasowa dotycząca przypadającego na ten rok 25-lecia jego istnienia. O tym jak centrum powstało, jak aktualnie funkcjonuje i jak będzie się rozwijać, opowiedzieli jego założyciele: prezes spółki dr n. med. Waldemar Pędziński, współwłaścicielka i współzałożycielka firmy, lekarz kardiolog dr Anna Szumowska — Pędzińska oraz dyrektor naczelny ŁCM dr n. zdr. Bartosz Pędziński – kontynuator wizji i działań podejmowanych przez Państwa Pędzińskich. Spotkanie poprowadził Krzysztof Kurianiuk – doktor socjologii, dziennikarz radiowy, a także redaktor naczelny Wiadomości ŁCM.

W 2024 r., a dokładnie 9 września mija 25 lat od momentu założenia Łomżyńskiego Centrum Medycznego. Niewielka firma powstająca w trudnym czasie transformacji systemowej została utworzona przez kilku młodych lekarzy. Początkowo nie posiadała ona nawet kontraktu z ówczesną Kasą Chorych, przez co nie mogła liczyć na rzesze pacjentów i gwarantowany rynkowy sukces.

Po 25 latach ciężkiej, a zarazem niezwykle efektywnej pracy aktualnie największe w Łomży centrum diagnostyczno – lecznicze funkcjonuje bardzo intensywnie, a jego ciągły rozwój może być postrzegany tylko i wyłącznie w kategorii sukcesu. Jest to firma rodzinna, zatrudniająca młodą, dynamiczną i wszechstronnie wykształconą kadrę pielęgniarek i lekarzy. Mieści się ono w nowoczesnym i funkcjonalnym budynku, co stanowi jego dodatkowy atut.

Reklama

Bardziej szczegółowo o tym jak centrum powstawało i jak się rozwijało, odpowiedzieli w trakcie dzisiejszej konferencji prasowej jego założyciele. Z wielką pasją, a zarazem charyzmą w głosie i sercem do tego co robi, wypowiadał się dr n. med. Waldemar Pędziński. Prezes ŁCM podkreślił, że sukces jego działalności to m.in. zasługa skrupulatnego planowania podejmowanych działań, monitoring poszczególnych etapów ich realizacji, korygowanie pojawiających się błędów i ocena zrealizowanych przedsięwzięć. Ponadto dr Pędziński wspomniał o autentyczności, czyli w pełni świadomym poświęceniu się temu co robi oraz bacznym obserwowaniu zmieniającego się świata, a także chęci do zmieniania go, a nie tylko biernemu poddawaniu się jego biegowi. Szansa, którą on sam dostrzegł i okazja, którą wykorzystał, znacząco przyczyniły się do tego, że to, co było nowością na rynku ochrony zdrowia z powodzeniem funkcjonuje do dnia dzisiejszego.

W swoim wystąpieniu prezes Pędziński mówił także o tym, w czym działalność Łomżyńskiego Centrum Medycznego jest niesztampowa, a zarazem innowatorska i to na terenie całego województwa podlaskiego. A miał tu na myśli najnowszy pakiet świadczeń realizowany w ramach opieki koordynowanej skierowanej do pacjentów z chorobami przewlekłymi, który zaowocował utworzeniem w ŁCM specjalnego zespołu koordynatorek świadczeń zajmujących się kompleksową opieką nad przewlekle chorymi pacjentami.

Reklama

Współzałożycielka firmy, lekarz kardiolog dr Anna Szumowska — Pędzińska także podkreśliła jak ważne i kompleksowe działania, są aktualnie prowadzone w centrum w ramach wyżej wspomnianej koordynowanej opieki zdrowotnej. Jako lekarz specjalista odniosła się ona  m.in. do współpracy z lekarzem rodzinnym w zakresie konsultacji, jakie pacjent z chorobą przewlekłą np. niewydolnością serca powinien odbyć. Dr Szumowska – Pędzińska podkreśliła, na jak wysokim poziomie jest kardiologia w Polsce i jak wiele innowatorskich zabiegów przeprowadzają kardiolodzy interwencyjni.

Mimo trudnych początków, ale dzięki licznym szkoleniom i obserwacjom oraz efektywnej pracy ŁCM zgodnie z deklaracją jego współzałożycielki realizuje aktualnie jeden z nadrzędnych swoich celów, jakim jest zapewnienie właściwej, a przede wszystkim dobrze skoordynowanej opieki osobom zmagającym się z chorobami przewlekłymi. „Wyłapanie” pacjenta np. z niewydolnością serca, znalezienie przyczyny jego problemu - dzięki szerokim możliwościom diagnostycznym  i zakwalifikowanie go do właściwego sposobu leczenia to proces, którym łomżyńskie centrum może się chwalić.

Reklama

Dzięki temu, że pacjent jest diagnozowany i ma możliwość prawidłowego leczenia, nowoczesnego leczenia to my tę jakość życia mu poprawiamy i długość życia mu wydłużamy. (…) U nas jest tak, że jeżeli pacjent jest kwalifikowany do opieki koordynowanej, to praktycznie wszyscy pacjenci tam należący dostają wszystkie badania, które im się należą, czyli my wykrywamy tak podstępną chorobę jak niewydolność nerek dzięki badaniom laboratoryjnym no i wykrywamy niewydolność serca również dzięki temu, że mamy możliwość wykonania badań laboratoryjnych i również badań diagnostycznych, czyli to co my robimy tutaj u nas w Centrum w ramach poradni kardiologicznej. (…) - podkreśliła dr Szumowska – Pędzińska.

W zarządzanie firmą w celu kontynuacji jej wizji i szeroko pojętej koncepcji funkcjonowania od jakiegoś czasu wdraża się syn założycieli dr n. zdr. Bartosz Pędziński. Pokoleniowe podejście do sposobu prowadzenia Centrum ma pomóc w podtrzymaniu jego wysokiego poziomu i standardu opieki nad pacjentami.

Reklama

Jak podkreślił dyrektor naczelny ŁCM, w kolejnych latach Centrum będzie chciało przede wszystkim sprostać wymaganiom, ale i potrzebom jego pacjentów, które ściśle wiążą się ze zjawiskiem wydłużania się życia, a co za tym idzie wzrostem zachorowań na choroby przewlekłe. I tutaj właśnie dobrze sprawdzi się to, czym aktualnie Łomżyńskie Centrum Medyczne się szczyci, czyli uruchomiony pakiet świadczeń w ramach opieki koordynowanej. Dodatkowo to, co zapowiada kontynuator działań Państwa Pędzińskich to plan wdrożenia efektywnego holistycznego modelu opieki nad pacjentami w oparciu m.in. o nowoczesną aparaturę medyczną, która dzięki wykorzystaniu  sztucznej inteligencji już teraz znacznie skraca czas pracy lekarza.

Aktualnie pod opieką Łomżyńskiego Centrum Medycznego jest około 8,5 tys. pacjentów, którzy korzystają z prawie 81 tys. porad w ciągu roku, co daje 322 porady udzielone dziennie. Świadczy to o bardzo dużym zaufaniu, jakim pacjenci obdarzają tę placówkę medyczną. Jak podkreślił prezes spółki, dr n. med. Waldemar Pędziński marzenie ma już tylko jedno.

Reklama

Ja tylko jednego sobie życzę po prostu, że 25 lat i to, co tutaj zostało stworzone, żeby doczekało się kolejnego 25-lecia, czyli na przykład 50-lecia.

W celu podziękowania pacjentom, pracownikom i osobom wspierającym działalność Centrum przez te minione 25 lat, w sobotę 7 września w sali koncertowej Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego odbędzie się uroczysta gala z ich udziałem. Zostanie na niej także zaprezentowane najnowsze wydawnictwo ŁCM poświęcone Srebrnemu Jubileuszowi pt. „Nasze ślady tom 4”.

Reklama

Od lewej: dr n. med. Waldemar Pędziński, lekarz kardiolog dr Anna Szumowska — Pędzińska,  dr n. zdr. Bartosz Pędziński 

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 03/09/2024 20:21
Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości