Międzynarodowa Akademia Nauk Stosowanych w Łomży, wcześniej znana jako Wyższa Szkoła Agrobiznesu, świętowała wczoraj inaugurację nowego roku akademickiego. To ważne wydarzenie zgromadziło studentów, pracowników uczelni oraz gości specjalnych. Tegoroczna uroczystość była wyjątkowo emocjonująca ze względu na zmianę na stanowisku rektora akademii.
Na początku ceremonii odchodzący rektor prof. Roman Engler, który pełnił tę funkcję przez 26 lat, przekazał sztandar uczelni nowemu rektorowi, Ireneuszowi Żuchowskiemu. To symboliczne przekazanie stanowiska było aktem kontynuacji misji uczelni i przejścia na nowy etap w jej historii.
W swojej mowie na inauguracji prof. Roman Engler podziękował społeczności akademickiej za wieloletnią współpracę. Po wyjątkowo owocnej służbie dotychczasowy rektor objął stanowisko Prezydenta uczelni MANS.
- Podjąłem decyzję, że po 28 latach funkcjonowania uczelni i bycia rektorem uczelni powinienem zrezygnować z funkcji rektora, która jest niezwykle czasochłonna i pracochłonna. Natomiast w tej chwili jako Prezydent muszę sobie odpowiedzieć na pytanie, jak pomagać, nie przeszkadzając. Dorobiłem się bardzo dobrych następców i wierzę, że bardzo dobrze pokierują uczelnią - mówił prof. Roman Engler.
Reklama
Nowym rektorem MANS został Ireneusz Żuchowski, który w swoim przemówieniu wyraził determinację i wizję przyszłości uczelni. Według Żuchowskiego społeczność akademicka patrzy z nadzieją w przyszłość i jest gotowa na nowe wyzwania oraz osiągnięcia.
- To wielkie wyróżnienie i wielka odpowiedzialność, która spadła na mnie, ale mam nadzieję, że podołam temu wyzwaniu. Myślę, że dzisiejsza uroczystość pokazała, że droga naszej akademii jest wytyczona. To współpraca międzynarodowa, ale także współpraca tutaj lokalnie, w mieście z uczelniami, które funkcjonują i także budowanie współpracy między regionami, czyli województwem podlaskim i mazowieckim. Myślę, że to wszystko powinno dać taki efekt synergii i wzmocnić nie tylko nasze uczelnie i naszą uczelnię, ale także nasze województwa, bo to jest bardzo ważne, żebyśmy byli konkurencyjni nie tylko w Polsce, ale także na arenie międzynarodowej, w tym w Unii Europejskiej - mówił rektor dr inż. Ireneusz Żuchowski.
Reklama
Ważnym momentem uroczystości było wręczenie tytułu hormonowego profesora uczelni Miroslavowi Prístavkowi ze Słowackiego Uniwersytetu Rolniczego w Nitrze. To wyróżnienie było dowodem na to, jak ważna dla łomżyńskiej uczelni jest międzynarodowa współpraca. Było ono również dowodem uznania dla jego osiągnięć naukowych.
Studentka bezpieczeństwa wewnętrznego drugiego stopnia i przewodnicząca samorządu uczniowskiego Emilia Zajkowska zachęcała innych studentów do korzystania z bogatych możliwości, jakie oferuje uczelnia.
- Szkoła daje dużo możliwości rozwoju, poszerzania horyzontów, zdobywania wiedzy. Mamy dobrych profesorów. Jest tutaj rozbudowany system stypendialny, stypendia socjalne, stypendia rektora. Dużo osób dostało dzisiaj nagrody w znacznej wysokości - mówiła przewodnicząca samorządu uczniowskiego. - Zachęcam do wykorzystania wszelkich możliwości, jakie daje nam uczelnia. Niech to będzie też wspólny czas dla nas, poznawania się podczas wspólnych imprez - argumentowała Zajkowska.