Reklama

Przyjęcie nowego arcybiskupa. Jak będą wyglądały uroczystości?

03/09/2021 07:15

Odczytanie bulli nominacyjnej papieża Franciszka, modlitwy i pasterskie błogosławieństwo - w piątek (3.09) abp Józef Guzdek obejmie Archidiecezję Białostocką.

Ponad miesiąc temu Stolica Apostolska ogłosiła, że nowym arcybiskupem metropolitą białostockim zostanie Józef Guzdek. Z kolei dzisiaj hierarcha obejmie, zgodnie z przepisami prawa kanonicznego, archidiecezję białostocką.

O godz. 15:00 abp Józef Guzdek wraz ze zgromadzonymi w archikatedrze bp. Henrykiem Ciereszką, abp. seniorem Edwardem Ozorowskim, kolegium konsultorów, Kapitułą Metropolitalną, księżmi dziekanami, osobami konsekrowanymi i wiernymi odmówi Koronkę do Miłosierdzia Bożego.

Następnie odczytana zostanie bulla nominacyjna papieża Franciszka. Po czym abp Józef Guzdek i duchowni złożą podpisy na dokumencie objęcia archidiecezji. Obrzęd zakończą błogosławieństwo i modlitwa zawierzenia przed obrazem Matki Bożej Miłosierdzia. Na koniec nowy metropolita białostocki odwiedzi kryptę, w której spoczywa abp Edward Kisiel.

Reklama

Z kolei w sobotę (4.09), o godz. 11.00, abp Józef Guzdek odprawi uroczystą mszę św. połączoną z ingresem do Bazyliki Archikatedralnej w Białymstoku.

W uroczystości wezmą udział Nuncjusz Apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio, biskupi białostoccy, biskupi z Metropolii Białostockiej – z Łomży i Drohiczyna oraz biskupi z archidiecezji warszawskiej, krakowskiej, gdańskiej, warmińskiej i diecezji ełckiej. Mszę św. koncelebrować będą także kapłani archidiecezji, kapelani wojskowi oraz księża przybyli z innych diecezji.

Reklama

W katedrze nie zabraknie również przedstawicieli władz państwowych i samorządowych oraz służb mundurowych. Obecni będą też prawosławny abp Jakub oraz hierarchowie innych wyznań.

Po uroczystym procesyjnym wejściu (ingresie) do katedry liturgię rozpocznie nuncjusz apostolski. Ponownie zostanie pokazana i odczytana bulla nominacyjna papieża Franciszka. Nowy metropolita białostocki otrzyma pastorał arcybiskupów białostockich. Przedstawiciele duchowieństwa, osób konsekrowanych i wiernych świeckich złożą homagium (hołd symbolizujący oddanie się władzy) nowemu metropolicie. Dalej mszy św. przewodniczyć będzie abp Guzdek - wygłosi homilię, a na zakończenie uroczystości, po odśpiewaniu Te Deum ("Ciebie Boga wysławiamy"),  udzieli pasterskiego błogosławieństwa.

Reklama

Do białostockiej katedry będzie mógł wejść każdy, zgodnie z obowiązującymi zasadami dotyczącymi limitów (70% miejsc, nie licząc osób zaszczepionych).

W związku z uroczystościami w godz. 6:00-15:00 dla ruchu drogowego zamknięta zostanie ul. Kościelna. Natomiast w godz. 6:00-10:00 w tym miejscu będzie obowiązywał obustronny zakaz zatrzymywania się.

Fot. Biuro Prasowe Konferencji Episkopatu Polski

Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości