Prawdziwy tłok można było zaobserwować dzisiaj w Hali Sportowej im. Olimpijczyków Polskich w Łomży, a wszystko za sprawą IV Giełdy Szkół Ponadgimnazjalnych i Ponadpodstawowych. Wśród wystawców znalazło się wiele placówek z Łomży: liceów, techników i szkół zawodowych.
- Nasze miasto posiada bardzo bogatą ofertę edukacyjną i każdy z odwiedzających dzisiejszą giełdę szkół ponadpodstawowych z pewnością znajdzie coś dla siebie. Nasze szkoły współpracują z pracodawcami, więc jakby już kształcą pod kątem rynku pracy i uczniowie kończący szkoły, mają perspektywę pracy w zawodzie, w którym się uczyli - komentuje zastępca prezydenta Łomży Andrzej Stypułkowski.
Giełda była podsumowaniem działań subregionu łomżyńskiego, w którym realizowany jest projekt "Dobry zawód - fajne życie". Pomysłodawcą i koordynatorem jest Białostocka Fundacja Kształcenia Kadr. W projekcie uczestniczyli uczniowie szkół gimnazjalnych, szkoły zawodowe, przedsiębiorcy i pracodawcy.
- Naszym celem było, aby uczniowie poznali zawody, ponieważ ich postrzeganie zawodów i tego jak się pracuje po szkole zawodowej jest bardzo stereotypowe, często przekazywane z pokolenia rodziców. Rynek pracy bardzo się zmienił, potrzebuje bardzo wysokiej klasy specjalistów - mówi Iwona Zaborowska, kierownik projektu z Białostockiej Fundacji Kształcenia Kadr.
Początki projektu były trudne, ponieważ "zawodówki" postrzegane są jako szkoły gorszego wyboru. Rzeczywistość jest jednak inna.
- Z biegiem czasu, jak uczniowie pojechali na wizyty studyjne, zobaczyli jak wygląda w tej chwili szkoła zawodowa, jakie ma osiągnięcia, jaki ma poziom kształcenia i z jakimi zajęciami praktycznymi mogą tam się spotkać, to myślę, że to podejście bardzo mocno się zmieniło. W drugim roku mieliśmy bardzo duże zainteresowanie i ze strony uczniów, i ze strony rodziców - komentuje kierownik projektu.
Reklama
Uczniowie szkół podstawowych i ostatnich klas gimnazjów mogli zapoznać się podczas giełdy z szeroką ofertą łomżyńskich placówek. Hala Sportowa przy SP9 wypełniona była wieloma stoiskami i wszyscy chcieli zaprezentować swoje szkoły jak najlepiej, poprzez gadżety, pokazy, czy przeróżne prezentacje.