W Hali Kultury odbyła się dzisiaj konferencja prasowa podsumowująca projekt „Łomża – Miasto, w którym żyję i pracuję”. Realizowany jest on w ramach Programu Rozwój Lokalny, a finansowany z Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2014-2021.
- Miasto Łomża zdobyło drugie miejsce na 223 samorządy w ramach tzw. mechanizmu norweskiego. Byliśmy w gronie 29 samorządów, które otrzymało dofinansowanie, i to w kwocie 16 mln złotych – mówił Mariusz Chrzanowski, prezydent Łomży na dzisiejszej konferencji. - W mojej ocenie zostały one bardzo dobrze wykorzystane na różnych płaszczyznach, czy to szkolnictwa zawodowego, czy wymiany młodzieży, czy na inwestycje, czy wydarzenia kulturalne.
Zdaniem prezydenta pozyskanie przez Miasto Łomża środków z funduszy norweskich i udział w tym programie przyczynił się do zrealizowania wiele ciekawych inicjatyw, odpowiadających na zapotrzebowanie różnych grup społecznych.
Prezydent Mariusz Chrzanowski poinformował również, że Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej przeznaczyło dodatkowe środki na współpracę bilateralną rozpoczętą w ramach projektu „Łomża – Miasto, w którym żyję i pracuję”. Kontynuacja współpracy do kwietnia 2025 r. ma pozwolić na dalszy rozwój ciekawych inicjatyw, skorzystanie z doświadczeń partnerów zagranicznych oraz przygotowanie pomysłów na następne projekty, finansowane ze środków zewnętrznych.
Najważniejsze przedsięwzięcia projektu pokrótce omówili przedstawiciele placówek i jednostek organizacyjnych miasta, którzy na przestrzeni dwóch lat brali udział w ich realizacji.
O dobrych praktykach w zakresie edukacji oraz promocji szkolnictwa zawodowego mówili dyrektor „Wety” Bogumiła Olbryś, dyrektor „Mechaniaka” Jacek Kocoń, reprezentanci „Budowlanki” Katarzyna Więsak i Kazimierz Duda oraz „Ekonomika” Małgorzata Rogalska i Maciej Powichrowski.
Laureat drugiej edycji konkursu „Mój pomysł na biznes – Zabiznesuj w Łomży” Patryk Szenk powiedział, co taka rywalizacja, jako promocja postaw przedsiębiorczych, daje młodzieży.
O działaniach dotyczących form aktywizacji mieszkańców i różnych grup społecznych, realizowanych przez MOSiR, mówił Kamil Walczyk.
Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 5 powiedziała, jakie znaczenie dla funkcjonowania jej placówki ma realizowana m.in. z Funduszy Norweskich, budowa sali sportowej przy SP5.
O szansach na kontynuację współpracy z Okręgiem Nordland w sferze kultury powiedział Jan Miłosz Zarzycki, dyrektor Filharmonii Kameralnej.
Komendant Straży Miejskiej Paweł Żebrowski przedstawił plany dotyczące wykorzystania smogobusa w całości zakupionego ze środków norweskich.
Natomiast pełnomocnik prezydenta ds. współpracy międzynarodowej Sebastian Chrzanowski podkreślił jej znaczenie przy wymianie doświadczeń i realizacji tego typu projektów.
• Wdrażanie standardów dostępności: dostosowanie Szkoły Podstawowej nr 5 w Łomży do osób ze specjalnymi potrzebami (rozbudowa budynku szkoły o salę sportową wraz z przebudową istniejącej sali gimnastycznej i przystosowaniem obiektu do potrzeb osób z niepełnosprawnościami poprzez budowę windy zewnętrznej),
• Rozwiązania przyjazne dla środowiska i ograniczające niską emisję w mieście:
- rozwiązania transportowe – opracowanie dokumentacji technicznych na inwestycje drogowe (ul. Nowogrodzka, ul. Szosa Zambrowska, układ ul. Reymonta – Bema - Al. Piłsudskiego),
- zastosowanie rozwiązań OZE na budynkach użyteczności publicznej – 18 obiektów (m.in. szkoły podstawowe i średnie, przedszkola, bursy, MDK, Filharmonia),
- mobilny system monitoringu jakości powietrza – zakup smogobusa wraz z dronem,
- poprawa efektywności energetycznej oświetlenia ulicznego w mieście Łomża (wymiana ponad 400 lamp oświetleniowych na terenie miasta),
• Edukacja ekologiczna:
- edukacja dotycząca pszczelarstwa (warsztaty dla dzieci w szkołach podstawowych; tablice pszczelarskie),
- edukacja gospodarki odpadami (zbiórki odpadów, zbiórki za sadzonkę; warsztaty ekologiczne w szkołach podstawowych),
• Opracowanie Gminnego Programu Rewitalizacji Miasta Łomża,
• Miejskie tereny zielone: dokumentacje projektowe rewitalizacji Parku Jakuba Wagi oraz Parku Ludowego,
• Kształcenie kompetencji i promocja postaw przedsiębiorczych wśród dzieci i młodzieży:
- konkurs dla młodych przedsiębiorców "Mój pomysł na biznes" Zabiznesuj w Łomży (dwie edycje),
- edukacja ekonomiczna najmłodszych (warsztaty w szkołach podstawowych),
• Wydarzenia na rzecz aktywizacji mieszkańców miasta i różnych grup społecznych (Jarmarki „Zasmakuj w Łomży”, Seniorada, Dzień Osób z Niepełnosprawnością, Dni otwarte na łomżyńskich bulwarach, Triathlon),
• wizyty studyjne, wymiana doświadczeń i dobrych praktyk z partnerami w Polsce i Norwegii,
• wprowadzenie Łomżyńskiej Karty Mieszkańca.