Od dziś przez cały tydzień to studenci Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości będą rządzić miastem. Symboliczne klucze do bram miasta na Starym Rynku żakom przekazał prezydent Mariusz Chrzanowski.
Pierwsi żacy przejmowali władzę nad miastem już w XV wieku, w Krakowie. To właśnie z tego okresu wywodzi się wciąż praktykowany zwyczaj przekazania kluczy do bram miasta.
Nawiązując do średniowiecznej tradycji, władze Łomży zaprosiły studentów przed ratusz, pełniący dziś symboliczną rolę bram miasta. Okazałe klucze rektorowi uczelni dr hab. Dariuszowi Surowikowi oraz młodym przedstawicielom PWSIiP wręczył prezydent Mariusz Chrzanowski.
Współczesne Juwenalia znacznie różnią się jednak od swojego pierwowzoru sprzed kilkuset lat. Dziś to przede wszystkim szereg imprez i koncertów.
Tegoroczne Juwenalia studenci rozpoczęli z najmłodszymi! Włączyli się oni dziś w organizację miejskiego Dnia Dziecka.
Już jutro, także na Starym Rynku, odbędą się Nestoralia. To kolejna propozycja studentów i prezydenta Łomży. Poza występami artystycznymi, będą profilaktyczne i popularnonaukowe stoiska, na których seniorzy będą zasięgać porad dietetycznych, fizjoterapeutycznych i innych.
– To impreza łącząca pokolenia, warto wtedy być z nami. Zapraszamy nie tylko seniorów, także ich rodziny na piknik, podczas którego studenci, ale także wykładowcy uczelni, pokażą seniorom, jak poruszać się po mediach społecznościowych, dbać o bezpieczeństwo danych osobowych, ale także utrzymywać własne ciało w sprawności i zdrowiu – przekonuje Magdalena Zach.
Reklama
Dodaje, że w organizację imprezy aktywnie włączyły się Łomżyńska Rada Seniorów, Dzienny Dom Senior+, Klub Seniora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łomży, zespoły Tabor oraz Maryna.
5 czerwca przy ulicy Akademickiej 1, czyli na kampusie uczelni, odbędzie się Studenckie Grillowanie. – Ciepłe kiełbaski, karkówka i kaszanka, wspólne chwile przy dobrej muzyce i smacznym jedzeniu, pozwolą na integrację naszego środowiska, luźne rozmowy i zebranie sił przed zbliżającą się sesją egzaminacyjną – mówi Magdalena Zach i podkreśla, że po kulinarnym relaksie studenci udadzą się na wirtualne boisko, czyli czeka ich wzorem ubiegłego roku Let’s Play Together.
6 czerwca to Dzień na Sportowo, podczas którego żacy rzucili wyzwanie pracownikom PWSIiP, zapraszając ich na piłkarskie boisko. – To będzie dzień, podczas którego weźmiemy odwet za wszystkie niezaliczone egzaminy, nieprzespane noce nad książkami – mówią żartobliwie studenci. Są pewni, że na murawie Orlika przy ulicy Katyńskiej, będą górą. Mecz staruje o godz. 10:00.
7 czerwca na muszli koncertowej w Łomży odbędą się juwenaliowe imprezy:
