Donald Trump ogłosił, że podpisał dokument, który przyjmuje Polskę do programu ruchu bezwizowego. Już tylko kilka miesięcy dzieli nas od tego, by do USA móc jeździć bez wiz.
Ważną dla Polaków informację przekazał m.in. portal RMF24.
Polska spełniła wymogi amerykańskiego prawa do przyjęcia do programu Visa Waiver Program (ruch bezwizowy). Warunkiem włączenia naszego kraju do programu było zmniejszenie odsetka odmów wiz dla Polaków poniżej 3 proc. w ciągu roku. Media donoszą, że odsetek ten w przypadku Polski wynosi obecnie 2,8 proc.
- To oznacza, że już tylko kilka miesięcy dzieli nas od tego, by do USA móc jeździć bez wiz. To tylko kwestia przyjęcia tego programu i wdrożenia spełnienia proceduralnych spraw - donosi korespondent RMF FM w Waszyngtonie.
Włączenie Polski do programu ruchu bezwizowego oznacza, że obywatele będą mogli podróżować do USA w celach turystycznych i służbowych bez konieczności uzyskania wizy w przypadku pobytu trwającego do 90 dni. Będą musieli tylko zarejestrować się w elektronicznym systemie autoryzacji podróży.
Po włączeniu Polski do programu i tak będzie można ubiegać się o wizę, która umożliwia wjazd na pół roku. Programem VWP objętych jest 38 państw, w tym 23 kraje Unii Europejskiej.