Ponad 1600 zdjęć wpłynęło na konkurs „Narew – ludzie, przyroda, kultura”, organizowany przez Społeczne Stowarzyszenie Prasoznawcze "Stopka". Choć nagrodzonych zostało tylko kilku najlepszych, na pokonkursowej wystawie można oglądać prace kilkudziesięciu autorów, pokazujących krainę Narwi w ujęciu fotoreportażowym i na starej fotografii. Wystawa rusza dziś.
Zainteresowanie konkursami Społecznego Stowarzyszenia Prasoznawczego "Stopka" przeszło oczekiwania organizatorów. Uczestnicy nadesłali 112 zestawów zdjęć fotoreportażowych i 38 zestawów starej fotografii. W sumie jury oceniało 1677 zdjęć, nadesłanych przez autorów z całego kraju.
- Fotografie nadesłane na konkurs pokazują w bardzo współczesny sposób to, co już było i jednocześnie to, co jest w tej chwili, jak i to co nadchodzi. Obrazy niejednokrotnie cofają widza w przeszłość, ale i zaskakują aktualnością. Ta szerokość spojrzenia jest wizją wielowarstwowej rzeczywistości, mającej swoje korzenie w odległym czasie, nadążającej za bieżącymi bardzo szybkimi przemianami. Zdjęcia dziewczyny w stroju regionalnym pachną trochę starzyzną, a trochę Cepelią. Zdjęcia bel foliowych ze słomą w środku to nuda w krajobrazie, ale w zgodzie ze standardami europejskimi- opisuje Andrzej Zygmuntowicz, przewodniczący jury.
W kategorii fotografii fotoreportażowej, pierwsze miejsce zdobył Adam Tuchliński z Warszawy za zestaw prac zatytułowanych "Narew". Drugą nagrodę jury przyznało Adamowi Doleckiemu z Białegostoku, autorowi cyklu "Mieszkańcy odeszłej krainy". Wyróżnienia przypadły fotoreportażyście Tomaszowi Lendo z Ostrołęki za zestaw "Reewangelizacja" i Maciejowi Skawińskemu z Gostolina za "Żywą Architekturę".
W kategorii starej fotografii docenione zostały zdjęcia z lat "60-tych XX wieku, nadesłane przez Władysława Jabłońskiego z Warszawy. Jury nagrodziło też Mariana Olechnowicza z Łap za kolekcję kilkuset zdjęć autorstwa Władysława Piotrowskiego i Hanadzi Semianchuk z Grodna na Białorusi.
Otwierana dziś wystawa zawiera zdjęcia laureatów i część pozostałych prac. Towarzyszy jej prezentacja w formie cyfrowej wybranych zdjęć nadesłanych na konkurs starej fotografii.
Wystawę pokonkursową "Narew- ludzie, przyroda, kultura" od dziś do 1. kwietnia można oglądać w siedzibie Muzeum Północno- Mazowieckiego w Łomży.