Kurpiki - to coroczne nagrody prezesa Związku Kurpiów za ochronę dziedzictwa kulturowego, budzenie tożsamości i pracę na rzecz wszechstronnego rozwoju regionu kurpiowskiego. „Kurpiowskim Oscarem” mogą od wczoraj chwalić się członkowie łomżyńskiego zespołu Skiela Kapela i wicemarszałek Marek Olbryś.
Gala wręczenia „Kurpików” odbyła się w Ostrołęckim Centrum Kultury. Mogą je otrzymać osoby, zespoły i instytucje za zasługi dla regionu kurpiowskiego. Nagrody przyznane zostały w kategoriach: Twórczość ludowa, Muzyka i taniec, Promowanie regionu, Pracodawca, Budzenie tożsamości, Edukacja regionalna, Ochrona dziedzictwa kulturowego, działalność publiczna i talent
W tym roku nagrodę w kategorii „Muzyka i taniec” otrzymał łomżyński zespół Skiela Kapela. Grupa powstała w 2015 roku przy Regionalnym Ośrodku Kultury w Łomży z inicjatywy Grzegorza Sekmistrza. Gra energetyczny folk oparty o pieści i melodie kurpiowskie. Skład kapeli: Grzegorz Sekmistrz, Agnieszka Żemek-Pawczyńska, Adam Mordasiewicz, Janusz Korsan.
W kategorii „Ochrona Dziedzictwa Narodowego” laureatem został Marek Olbryś – wicemarszałek województwa podlaskiego, wnuk kurpiowskiego lutnika i inicjator stworzenia samodzielnego muzeum ze Skansenu Kurpiowskiego w Nowogrodzie.
Więcej zdjęć i pełna lista laureatów: Moja Ostrołęka