Reklama

Lato z projektem „Kurpie dla autyzmu”

24/05/2024 07:29

Czerwiec to miesiąc, w którym czuć lato, a co za tym idzie? Oczywiście piękna pogoda. To idealny czas na festiwale, kolonie czy warsztaty na świeżym powietrzu. Autorzy projektu „Kurpie dla autyzmu” nie próżnowali i zaplanowali mnóstwo aktywności dla dzieci z niepełnosprawnościami i autyzmem oraz warsztaty pozwalające zrozumieć osoby w spektrum.

Słoneczna pogoda sprzyja wydarzeniom, które odbywają się na świeżym powietrzu. Mogą to być pikniki, festiwale, czy kolonie. Podczas takich aktywności łatwo o nawiązanie kontaktu z różnymi osobami lub pozyskanie nowych zainteresowań, co jest niezwykle ważne dla dzieci w spektrum.

Przypomnijmy, że autyzm nie jest chorobą, ale zaburzeniem rozwoju. Oznacza to często m.in. trudności z wyrażaniem emocji, niezdolność do prowadzenia typowej rozmowy lub niezdolność do zapoczątkowania interakcji. Jednak dzieci w spektrum w dużej ilości przypadków pragną kontaktu z bliskimi i  rówieśnikami, nawet jeśli ich zachowanie wskazuje coś odwrotnego. Nie wiedzą tylko jak się do tego zabrać, dlatego tak ważne jest, aby miały do tego okazję.

Reklama

Z pomocą w tej kwestii przychodzi projekt „Kurpie dla autyzmu”, który podjął się organizacji trzech wydarzeń, w których dzieci będą miały okazję do spotkania się, a także do zrozumienia perspektywy osoby w spektrum.

Pierwszym takim przedsięwzięciem jest Festiwal dla Rodzin z dziećmi z niepełnosprawnością. Nadrzędnym celem festynu jest zabawa i radość. Wydarzenie to jest okazją do spędzenia czasu w radosnej i przyjaznej atmosferze, oferując dzieciom z niepełnosprawnościami możliwość uczestnictwa w różnych atrakcjach i zabawach dostosowanych do ich możliwości psychofizycznych. Festyn ma zadanie zachęcanie dzieci z niepełnosprawnością do uczestnictwa aktywnościach fizycznych i sportowych, promując zdrowy styl życia i integrację poprzez wspólne działania. Wydarzenie to ma również wspierać rodziców poprzez wsparcie emocjonalne, możliwość wymiany doświadczeń i nawiązania relacji z innymi rodzicami w podobnej sytuacji życiowej.

Reklama

Festyn odbędzie się w Laskowcu przy ul. Sosnowej 30, na terenie Niepublicznej Specjalnej Szkoły Podstawowej. Starannie wyselekcjonowane zabawy oraz aktywności będą dostosowane do możliwości psychofizycznych uczestników (dmuchane zjeżdżalnie, ścieżki sensoryczne, wyzwania sportowe, spotkanie z alpakami itp.). Znajdzie się również coś do zjedzenia i wypicia w cieniu drzew. Szkoła posiada piękny teren zielony, gdyż leży w urokliwej i spokojnej części Laskowca.

Kolejnym wydarzeniem towarzyszącym realizacji projektu „Kurpie dla autyzmu” są Warsztaty dla uczestników letnich półkolonii „Wejdź w moje buty”. Ich celem jest rozwijanie umiejętności patrzenia na świat z perspektywy osób z autyzmem, co pomaga w zrozumieniu tego, w jaki sposób widzą i odczuwają świat osoby z niepełnosprawnościami.

Reklama

„Wejdź w moje buty” to zajęcia warsztatowe przygotowane dla uczestników półkolonii. Dadzą one możliwość doświadczenia na własnej „skórze”, jak to jest wykonywać proste czynności, mając na sobie coś, co sprawia, że jesteśmy w jakimś stopniu ograniczeni ruchowo np. rysowanie w roboczych rękawicach, układanie puzzli z obciążnikami na nadgarstkach, przejście ścieżki sensorycznej ze zawiązanymi oczami itp.

Ostatnim już wydarzeniem organizowanym w ramach projektu „Kurpie dla autyzmu” będą ćwierć-kolonie dla dzieci z niepełnosprawnościami i autyzmem. Ich organizacja ma na celu stworzenie pozytywnej i przyjaznej atmosfery, w której każdy z uczestników będzie czuł się akceptowany, doceniony i bezpieczny.

Reklama

Podczas ćwierć-kolonii możliwe będzie poznawanie i kultywowanie tradycji oraz lokalnej kultury kurpiowskiej, co przyczyni się do wzbogacenia doświadczeń życiowych dzieci z autyzmem i niepełnoprawnością. Zorganizowana zostanie również nauka poprzez doświadczenie, pozwalając dzieciom na eksplorację przyrody, kultury i tradycji kurpiowskich w praktyczny sposób.

Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości