Reklama

Legia Akademicka w Wyższej Szkole Agrobiznesu w Łomży [VIDEO]

03/03/2020 14:08

Legia Akademicka to przygoda, realizacja własnych pasji i szansa na zdobycie dodatkowych kwalifikacji. Studenci, którzy chcieliby odbyć szkolenie wojskowe, myślą o wstąpieniu do wojska i służby czynnej, mają dzięki temu ułatwione zadanie. Do programu przystąpiła też Wyższa Szkoła Agrobiznesu w Łomży, jako jedna z zaledwie kilku uczelni w Podlaskiem i jedna z nielicznych uczelni niepublicznych na terenie całego kraju.

Legia Akademicka to program skierowany do studentów, którzy chcą przeżyć przygodę swojego życia, zdobyć doświadczenie i unikalne umiejętności, ukształtować swój charakter i hart ducha.  W realizację programu włączyła się także Wyższa Szkoła Agrobiznesu w Łomży, jako jedna z zaledwie kilku uczelni na terenie naszego województwa. Dzięki szkoleniom studenci mogą stać się żołnierzami.

Na początku przygody należy zaliczyć jednak moduł teoretyczny, który trwa 30 godzin i realizowany jest w ramach wykładów, ćwiczeń i warsztatów na uczelni. Studenci zdobędą wiedzę obejmującą m.in. podstawy wychowania obywatelskiego i wojskowego, szkolenia bojowego, logistycznego czy szkolenia ogólnego. Po ukończeniu tej części studenci zdają egzamin, a następnie kierowani są na część praktyczną, czyli trwające 21 dni szkolenie  w wytypowanej jednostce wojskowej lub ośrodku szkoleniowym Sił Zbrojnych RP. Po zakończonym egzaminie, najczęściej w formie "pętli taktycznej", składa się przysięgę wojskową i zyskuje status żołnierza rezerwy.

Reklama

Drugi moduł to moduł podoficerski, przeznaczony dla chętnych. On również trwa 21 dni. Po jego zakończeniu i zdaniu egzaminów uczestnik zostaje mianowany kapralem rezerwy.

- Później (uczestnicy - przyp.red) mogą ubiegać się o powołanie do służby wojskowej w jednostkach wojskowych, między innymi w naszym łomżyńskim 18 pułku logistycznym, czy 13 batalionie lekkiej piechoty, czy też innych jednostkach dyslokowanych na terenie całego kraju - mówi podpułkownik Tomasz Żyłka, wojskowy komendant uzupełnień w Łomży. - Ukończenie modułu podstawowego daje im możliwość zapisania się do terytorialnej służby wojskowej i uczestniczenia w comiesięcznych ćwiczeniach wojskowych w ramach 13 batalionu lekkiej piechoty, czy też innych pododdziałów 1 podlaskiej brygady obrony terytorialnej.

Reklama

Więcej w naszym materiale VIDEO

Reklama

Najnowsze rolki



Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości