ŁKS Łomża otrzymał licencję uprawniającą do udziału w rozgrywkach Betclic II ligi w sezonie 2026/2027.
Decyzję w tej sprawie podjęła Komisja Odwoławcza ds. Licencji Klubowych Polskiego Związku Piłki Nożnej po rozpatrzeniu odwołania złożonego przez Łomżyński klub.
Wcześniej ŁKS nie otrzymał licencji, jednak po analizie przedstawionych dokumentów i argumentów Komisja zdecydowała o zmianie wcześniejszego rozstrzygnięcia. Tym samym łomżyński klub będzie mógł przystąpić do rywalizacji na szczeblu II ligi w nadchodzącym sezonie.
Przyznana licencja została jednak obwarowana dodatkowymi warunkami. Komisja nałożyła na klub nadzór finansowy oraz infrastrukturalny. Ponadto ŁKS Łomża został ukarany obowiązkiem zapłaty 10 tysięcy złotych.
Jak poinformowano w uzasadnieniu decyzji, sankcja jest związana z naruszeniem kryterium F.04 Podręcznika Licencyjnego PZPN, a także zasad obowiązujących w procesie licencyjnym.
Decyzja Komisji oznacza, że mimo wcześniejszych problemów formalnych ŁKS Łomża spełnił warunki pozwalające na uzyskanie licencji i będzie mógł kontynuować przygotowania do występów w Betclic II lidze w sezonie 2026/2027.
F.04 Podręcznika Licencyjnego. Co to takiego?
Brak przeterminowanych zobowiązań:
(a) wobec pracowników,
(b) z tytułu zobowiązań podatkowych oraz w zakresie składek na ubezpieczenie społeczne oraz
(c) z tytułu zobowiązań wobec PZPN, WZPN, PLP oraz UEFA (w tym podmiotów wskazanych przez UEFA).
Wnioskodawca musi wykazać, że na 31 marca roku kalendarzowego, w którym rozpoczyna się dany sezon licencyjny, nie posiada żadnych przeterminowanych zobowiązań wskazanych w lit. (a)–(c) powyżej, które były wymagalne na 28 lutego roku kalendarzowego, w którym rozpoczyna się dany sezon licencyjny.
fot. Aneta Pogorzelska