Łomżyńska Komunikacja Rowerowa zostanie uruchomiona ponownie przed majówką. Podczas pilotażowego programu ŁoKeR, użytkownicy wypożyczyli miejskie rowery prawie 22,6 tys. razy na łączny czas ponad 11,5 tys. godzin. Mieszkańcy będą mogli skorzystać w tym roku z rowerów typu cargo i tandem.
Samorząd miasta podpisał już umowę z firmą BikeU, która pilotażowy program Łomżyńskiej Komunikacji Rowerowej prowadziła w naszym mieście w 2018 roku. Wtedy rowery udostępniono mieszkańcom pod koniec kwietnia, a przez sześć miesięcy w systemie zarejestrowało się 2322 użytkowników, którzy wypożyczali rowery prawie 22.6 tys. razy na łączny czas ponad 11,5 tys. godzin.
- ŁoKeR w tamtym roku sprawdził się w naszym mieście. Uruchomiliśmy 13 stacji, mieszkańcy Łomży bili poszczególne rekordy jeżeli chodzi o aktywność, o liczbę wypożyczeń. To świadczy o tym, że rower miejski w Łomży na pewno jest dobrym przedsięwzięciem - mówi Mariusz Chrzanowski.
Na uruchomienie 4 miejskich stacji na 12 stojaków każda, dostarczenie 30 rowerów w tym po jednym typu cargo i tandem, miasto przeznaczy 147 tys. złotych. To około 11 tys. złotych mniej niż w ubiegłym roku, gdy miasto finansowało trzy stacje.
- Z tych informacji, które mamy, to zdecydowana większosć przedsiębiorców, którzy partycypowali w kosztach w roku ubiegłym podtrzymują swoją chęć współpracy z miastem. Mamy też kilku nowych przedsiębiorców i w obrębie ich działalności gospodarczych powstaną nowe stacje - komentuje prezydent.
BikeU jest w trakcie zawierania umów z innymi podmiotami, aby system składał się z kilkunastu stacji. Zdaniem prezydenta, optymalną liczbą byłoby uruchomienie dwudziestu. Być może w następnym roku do projektu przystąpi także gmina Łomża, Piątnica i miasto Nowogród.
- W przyszłym roku zamierzamy do roweru miejskiego dołączyć również rower elektryczny - zapowiada wiceprezydent Andrzej Garlicki. - Propozycja jest rozwojowa, jest bardzo perspektywiczna, jest to projekt bardzo ciekawy.
Komunikacja rowerowa zostanie uruchomiona jeszcze przed długim weekendem majowym (26 kwietnia), zakończenie funkcjonowania zaplanowano na 1 listopada.