Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski oraz prezydent Ostrołęki Łukasz Kulik skierowali wspólne pismo do premiera Mateusza Morawieckiego ws. możliwej delokalizacji urzędów centralnych - przekazuje Łukasz Czech z Ratusza. Obaj samorządowcy uważają, że przeniesienie przynajmniej jednego z urzędów do zespołu Łomża - Ostrołęka będzie sznasą na wzmocnienie lokalnej gospodarki i infrastruktury oraz zmniejszenie stopy bezrobocia.
W dzisiejszym spotkaniu, które odbyło się w budynku łomżyńskiego Ratusza, uczestniczyła poseł Bernadeta Krynicka, która zapowiedziała wsparcie działań w sprawie delokalizacji. Prezydenci obu miast zwrócili się do parlamentarzystki z prośbą o pomoc w sprawie zorganizowania wizyty w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii, aby można było szczegółowo porozmawiać o delokalizacji urzędów centralnych i ewentualnym ulokowaniu jednego, a może i kilku z nich w Łomży i Ostrołęce. W trakcie spotkania podpisane zostało również wspólne pismo do premiera Mateusza Morawieckiego, ws. możliwej delokalizacji urzędów centralnych.
Według raportu „Uwarunkowania delokalizacji centralnych urzędów w Polsce”, przygotowanego przez ekspertów na zlecenie Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, co najmniej 31 takich urzędów potencjalnie mogłoby mieć swoją siedzibę poza Warszawą. Z przeprowadzonej analizy wynika, że oprócz większych miast, funkcję o charakterze krajowym mógłby pełnić zespół Łomży i Ostrołęki, jako ośrodek regionalny.
- Jesteśmy przekonani, że na przeniesieniu urzędów centralnych skorzystałby nie tylko cały nasz region i inne mniejsze ośrodki w kraju, ale usprawniłoby to również działanie całej administracji państowej - czytamy w liście.
Obecnie tylko 14 ze 107 urzędów centralnych zlokalizowanych jest poza Warszawą. Zgodnie z treścią raportu przeniesienie urzędów centralnych z Warszawy do innych miast pozwoliłoby m.in. obniżyć koszty funkcjonowania i zapewnić dopływ nowych kadr.
Poniżej prezentujemy treść listu do premiera Mateusza Morawieckiego, podpisanego przez prezydentów Łomży i Ostrołęki oraz poseł Bernadetę Krynicką.
