Przy okazji Dni Łomży po raz pierwszy nad Narwią gościli przedstawiciele gubernatorstwa Betlejem w Palestynie. Wizyta obcokrajowców zakończyła się podpisaniem listu intencyjnego dotyczącego przyszłej współpracy.
Treść podpisanego dokumentu dotyczy współpracy w obszarze gospodarki, oświaty, kultury, samorządu lokalnego, turystyki i sportu.
- Łomża jest pięknym miastem. Jest tu wiele zabytków i dużo zieleni. Są też bardzo mili i serdeczni ludzie – podkreślali Palestyńczycy, którzy przebywali w naszym mieście przez 3 dni. List intencyjny podpisał z w imieniu gubernatora Luay Zaool, szef departamentu Public Relations.
Betlejem jest jednym z 16 gubernatorstw w Autonomii Palestyńskiej o powierzchni około 660 km2. Tamtejsza gospodarka obejmuje rzemiosło, handel i drobny przemysł, rozwija się tam pamiątkarstwo i przemysł rolno-spożywczy, m.in. uprawa winnic, fig i oliwek. Duże znaczenie ma także turystyka, zwłaszcza pielgrzymkowa. W Betlejem znajduje się Grota Narodzenia Pańskiego.
- Wszyscy czujemy ogromną radość, że do grona naszych przyjaciół dołącza Betlejem. Mam nadzieję, że ta przyszła współpraca będzie realizowana na wielu płaszczyznach i przyniesie naszym samorządom wiele korzyści – mówił prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski, zwracając uwagę na udział we wspólnych projektach i wymianę młodzieży z łomżyńskich szkół. Prezydent podziękował również Sebastianowi Jaworowskiemu za koordynację przyjazdu Palestyńczyków.
Podczas obchodów 601. rocznicy nadania praw miejskich Łomży nasze miasto odwiedziły cztery zagraniczne delegacje. Nad Narwią gościli przedstawiciele Lidy (Białoruś), Gusiewa (Rosja) i Solecznik (Litwa). Ponadto swoją obecnością zaszczycił miasto reprezentujący ambasadę Bułgarii Aleksander Gadżanow.
zdj. UM Lomza