Reklama

Łomża doceniona za żłobki w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim w Białymstoku

20/03/2024 12:03

Miasto Łomża otrzymało wyróżnienie za wkład w realizację Programu Maluch Plus. Konferencja, podczas której, przyznano je najaktywniejszym podlaskim samorządom, odbyła się w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim w Białymstoku. Głównym tematem spotkania z udziałem wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Aleksandry Gajewskiej była realizacja zmian w programie Maluch Plus 2022 - 2029. Miasto Łomża reprezentował na nim odpowiedzialny m.in. za oświatę zastępca prezydenta Łomży Andrzej Stypułkowski.

W Polsce funkcjonuje dziś ponad 8 tys. miejsc opieki nad dziećmi do lat trzech: żłobków, klubów dziecięcych i dziennych opiekunów. W województwie podlaskim jest ich zaledwie 160, natomiast 67% podlaskich gmin to tzw. białe plamy, gdzie takich miejsc w ogóle nie ma. Dlatego rządowy program przechodzi zmiany, które MRPiPS konsultuje z samorządowcami w całej Polsce. Najważniejsze z nich to: podwyższenie kwoty jednostkowej dla gmin realizujących zadania polegające na tworzeniu nowych miejsc opieki ze środków KPO do poziomu ok. 57 tys. zł na 1 nowe miejsce oraz wprowadzenie do programu możliwości ubiegania się o zwiększenie środków z KPO dla gmin, którym przyznano dofinansowanie w rozstrzygniętych naborach wg stawki jednostkowej w wysokości 35 862 tys.zł.

- Mamy niepowtarzalną szansę – mamy 5 mld zł środków unijnych z Krajowego Planu Odbudowy (KPO) oraz Programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego (FERS). To jest szansa dla nas, żeby nadgonić to, co udało się już zrobić w wielu miastach, czyli stworzyć system opieki nad małymi dziećmi –  mówiła  wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Aleksandra Gajewska.

Reklama

Podczas wtorkowego spotkania w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim  najaktywniejsze samorządy w programie Maluch Plus otrzymały z rąk wiceminister i wicewojewody Pawła Krutula podziękowania. W imieniu władz Miasta Łomża odebrał je zastępca prezydenta Andrzej Stypułkowski.  

Warto dodać, że łomżyński samorząd w ramach w/w programu realizuje obecnie dwa zadania. Są to: Budowa Miejskiego Żłobka nr 4 w Publicznym Przedszkolu nr 5 oraz Budowa Miejskiego Żłobka nr 5, przy ul. Wyzwolenia 1.

- Miasto Łomża kładzie duży nacisk na politykę prorodzinną, dlatego systematycznie zwiększamy dostęp do miejsc opieki nad dziećmi do lat 3. Dzięki realizacji obu tych przedsięwzięć, w naszym mieście powstanie 140 miejsc żłobkowych -  mówi wice prezydent Łomży Andrzej Stypułkowski podkreślając, że znaczną cześć ich kosztów pokryją środki z zewnątrz. 

Źródło: lomza.pl Aktualizacja: 20/03/2024 12:08
Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości