W Urzędzie Miejskim podpisano umowę z firmą DOM-GAZ z Częstochowy, która wykonana konstrukcję stalową budynku dworca i peronów wraz ze szklanym zadaszeniem. Montaż pierwszych elementów konstrukcji powinien nastąpić na przełomie czerwca i lipca. Całość ma być gotowa jeszcze przed końcem roku.
Firma DOM-GAZ złożyła najtańszą ofertę w postępowaniu przetargowym i zrealizuje zadanie za kwotę 5 999 000,00 zł brutto z okresem gwarancji 60 miesięcy. Chociaż miasto poinformowało po otwarciu ofert, że zamierza przeznaczyć na ten cel maksymalnie 4,2 mln zł brutto, przetarg rozstrzygnięto.
- Ta realizacja zasadniczo przybliży nas do finału inwestycji - twierdzi Andrzej Garlicki, zastępca prezydenta Łomży, dodając, że do wykonania pozostanie wówczas tylko budynek poczekalni i niedługo zostanie ogłoszony przetarg. - Jestem przekonany, że w tym roku oddamy do użytku łomżyński dworzec, z którego wszyscy będziemy dumni.
Zdaniem prezydenta Mariusza Chrzanowskiego budowa dworca to trudna, ale konieczna inwestycja. - Mieszkańcy Łomży zasługują na nowoczesny obiekt dostosowany do wymogów dwudziestego pierwszego wieku – mówi Chrzanowski, dodając, że miasto ubiega się o dofinansowanie w wysokości 70 proc. w Urzędzie Marszałkowskim. Wniosek z programu "Zrównoważona mobilność miejska w Łomży" został już złożony. Ogłoszenie wyników nastąpi w lipcu.
W ramach inwestycji powstać ma węzeł komunikacji autobusowej z ośmioma stanowiskami przystankowymi, pięcioma stanowiskami obsługi pasażerów lokalnych (busy), budynek dworca oraz zadaszenie dworca o konstrukcji stalowej ze szklanym pokryciem. Do tej pory wykonano roboty rozbiórkowe budynków i zadaszenie starego obiektu dworca oraz prawie w całości sieci ciepłownicze, deszczowe, elektryczne, teletechniczne i sanitarne. Zakończyły się też prace związane z wykonaniem fundamentów pod zadaszenie dworca i budynek, a obecnie trwają tam prace drogowe. W ubiegłym roku udało się wykonać parking przy ul. Dworcowej.
Według szacunków ratusza, nie wliczając wykonanego parkingu wartość budowy Miejskiego Centrum Przesiadkowo-Komunikacyjnego wyniesie ok. 12 mln zł. Razem z parkingiem kwota wzrośnie do prawie 13,5 mln zł.