Miejski Konkurs Ortograficzny "Dyktando 2019" już po raz siódmy zorganizowany został w Szkole Podstawowej nr 7 w Łomży. Mistrzem w tym roku została Maria Filipiuk – uczennica SP nr 5. Ortograficznych pułapek szukali najlepsi w dziedzinie języka polskiego uczniowie klas trzecich.
Tekst dyktanda po raz kolejny przygotowała Okręgowa Komisja Egzaminacyjna, pokazując, że dobry humor i dobre dyktando to para nierozłączna. Tegoroczna opowieść dotyczyła króla skrzatów - wyjątkowego pechowca, który nie mógł doszukać się symptomów wiosny, gdyż przysłowie: „W marcu jak w garncu”, sprawdzało mu się dość jednostronne (tylko zimowo). Na specjalistów od ortografii czekało wiele pułapek: "monarcha", "prószyć", "skuł", czy "bladozielony", ale dzielni mistrzowie dzielnie przez nie przebrnęli.
Wyzwanie podjęli też dorośli: Iwona Łada - dyrektor biura poselskiego poseł na Sejm RP Bernadety Krynickiej, Urszula Suchodoła - nauczyciel ze Szkoły Podstawowej nr 2, Maciej Listowski - dyrektor Łomżyńskiego Centrum Rozwoju Edukacji oraz Kami Konopka - wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 7. W tym roku w gronie piszących zabrakło posłanki Krynickiej, która w pisaniu uczestniczyła corocznie. Naszą łomżyńską parlamentarzystkę dzielnie zastąpiła dyrektor jej biura, ale tylko do czasu, gdyż posłanka zdołała dotrzeć do "Siódemki".
Mistrzem Ortografii na rok 2019 została Maria Filipiuk - uczennica Szkoły Podstawowej nr 5 w Łomży.
- Marysi pozostaje już tylko w wygranym tablecie wyłączyć funkcję automatycznego poprawiania pisowni, bo przecież urządzenie rodem z Azji nie zrobi tego lepiej od ortograficznego specjalisty - komentuje wicedyrektor Kamil Konopka.
Drugie miejsce i aparat fotograficzny zdobyła Monika Jałbrzykowska ze Szkoły Podstawowej nr 7, trzecią lokatę zajęła Amelia Danielewska - uczennica Szkoły Podstawowej nr 10. Do Amelii powędrował bezprzewodowy głośnik. Wyróżnienia otrzymali: Julia Godlewska z "Dwójki" oraz Wiktor Skrzecz i Alicja Borawska - oboje z "Dziewiątki".
Fot. nadesłane