Kwotę 50 tys. złotych na zakup defibrylatora przez Wojewódzką Stację Pogotowia Ratunkowego SPZOZ w Łomży zamierza przeznaczyć Miasto Łomża. Wniosek z projektem stosownej uchwały prezydent zamierza skierować na najbliższą sesję Rady Miejskiej. Najnowszej generacji sprzęt miałby stanowić wyposażenie ambulansu sanitarnego.
4319 pacjentów w stanie bezpośredniego zagrożenia życia i zdrowia otrzymało pomoc od zespołów ratownictwa medycznego na terenie miasta Łomża w ubiegłym roku. Zdaniem dyrektor Hanny Waniewskiej zakup defibrylatora zapewniłby lepszą jakość świadczonych usług, a tym samym zwiększyłby skuteczność w zakresie ratownictwa medycznego.
- Pacjenci z problemami kardiologicznymi, uczestnicy wypadków drogowych to codzienność w pracy zespołów wyjazdowych. Służby medyczne do realizacji zadań potrzebują wysokiej jakości sprzętu – mówi Hanna Waniewska.
Reklama
Łomżyńskie pogotowie nie podlega bezpośrednio miastu, ale zdaniem prezydenta Mariusza Chrzanowskiego zakup nowego sprzętu jest potrzebny. Włodarz miasta zamierza skierować stosowny wniosek z projektem uchwały o dofinansowanie podczas najbliższej sesji rady.
- Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej nie jest jednostką, która podlega bezpośrednio miastu, ale zamierzamy wspierać tego typu inicjatywy, które wpływają na podniesienie bezpieczeństwa mieszkańców – mówi Mariusz Chrzanowski.
Reklama
Nowoczesny defibrylator ma kosztować 82 tys. złotych. Sprzęt będzie posiadał funkcję informującą w czasie rzeczywistym o jakości wykonywania RKO oraz funkcję filtrującą artefakty w trakcie wykonywania resuscytacji, która zredukuje przerwy potrzebne na wykonanie defibrylacji. O ile radni przyjmą projekt uchwały, stacja pogotowia będzie musiała wygospodarować pozostałe 32 tysiące złotych. Pogotowie posiada cześć środków własnych, ale zamierza ubiegać się również o pomoc w innych samorządach.
Rok temu Ratusz kwotą 100 tys. zł dofinansował zakup używanego ambulansu dla GR "Nadzieja", niedawno na zakup łóżek rehabilitacyjnych do łomżyńskiego Hospicjum trafiło 25 tys. zł.