Mimo pandemii koronawirusa i wysokiej w ostatnich dniach liczby zakażeń tłum wiernych z parafii katedralnej w Łomży przeszedł w procesji z okazji Bożego Ciała.
Na procesję ulicami naszego miasta zezwolił w ubiegłym tygodniu biskup łomżyński Janusz Stepnowski, który jej przewodniczył. Kilka dni wcześniej odwołał swoją poprzednią decyzję, zgodnie z którą w związku pandemią procesje miały być organizowane w parafiach diecezji łomżyńskiej tylko na terenach przykościelnych.
Przypadające dziś Boże Ciało to jedno z głównych i najbardziej uroczystych świąt obchodzonych przez Kościół katolicki. Jest obchodzone w ostatni czwartek po oktawie Zesłania Ducha Świętego. Boże Ciało to uroczystość ku czci Najświętszego Sakramentu, jej głównym punktem jest procesja do czterech ołtarzy, która jest odwołaniem do czterech ewangelii. Poniżej prezentujemy procesję, która wyruszyła wspólnie z wiernymi parafii Braci Kapucynów i łomżyńskiej Katedry.
Jest zwyczaj łamania gałązek brzozy, którymi przystrojone są ołtarze. Wierzono kiedyś, że gałązki mają właściwości ochronne. Przyniesione do domu najczęściej zatykano za świętymi obrazami.
Prezentujemy procesję, która wyruszyła wspólnie z wiernymi parafii Braci Kapucynów i łomżyńskiej Katedry.
Zobacz także dzisiejsze procesje z innych parafii: