W dniach 15-16 września odbędzie się V Seminarium „Nowoczesne Ciepło - sieci ciepłownicze, chłód, ciepło odpadowe, magazyny ciepła”, organizowane przez wydawnictwo „Nowa Energia”. Wśród prelegentów znajdzie się dr inż. Mieczysław Dzieżgowski z Politechniki Warszawskiej, który zaprezentuje referat na temat innowacyjnych rozwiązań zastosowanych przez Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej MPEC w Łomży.
Tytuł wystąpienia dr Dzieżgowskiego brzmi: „Doświadczenia z wdrożenia pierwszego niskotemperaturowego systemu ciepłowniczego LTDHS w Łomży i dalsza poprawa jego rzeczywistej efektywności energetycznej”. Referat będzie skupiał się na praktycznych aspektach wdrażania i optymalizacji pierwszego w Polsce systemu LTDHS (Low Temperature District Heating System). Wdrożenie tego systemu trwało około pięciu lat i obejmowało współpracę dr Dzieżgowskiego z inżynierami z MPEC Łomża.
System LTDHS w Łomży charakteryzuje się zminimalizowanymi stratami ciepła na przesyle oraz zwiększonym odzyskiem ciepła ze spalin, co jest możliwe dzięki zastosowaniu kotłów na biomasę. Jest to pionierskie rozwiązanie w Polsce, dotychczas wykorzystywane głównie w krajach skandynawskich.
- Cieszę się, że udało się nam doprowadzić system ciepłowniczy do taki niskich temperatur przesyłu ciepła. Prace rozpoczęliśmy równocześnie z podjęciem decyzji o budowie kotłów na biomasę. Cieszy też fakt, że możemy być przykładem dla innych firm ciepłowniczych w kraju – kwituje prezes łomżyńskiej spółki ciepłowniczej Radosław Żegalski.
Seminarium „Nowoczesne Ciepło” to doskonała okazja do wymiany doświadczeń i poznania najnowszych trendów w branży ciepłowniczej. Wydarzenie przyciąga ekspertów z całego kraju, którzy dzielą się wiedzą na temat innowacyjnych rozwiązań i technologii, które przyczyniają się do zwiększenia efektywności energetycznej i ochrony środowiska.