Przedstawiciele 18 samorządów, tworzących Regionalną Instalację Przetwarzania Odpadów Komunalnych w Czartorii spotkali się we wtorek (14.05) w łomżyńskim ratuszu. Celem posiedzenia była rozmowa na temat przekształcenia zarządzającego instalacją Zakładu Gospodarowania Odpadami w spółkę międzygminną. Obecny w Urzędzie Miejskim był także prezes zarządu spółki BIOM, utworzonej przez gminy Dąbrowa Białostocka, Mońki, Jaświły oraz Związek Komunalny Biebrza.
Mirosław Bałakier - prezes BIOM sp. z o.o. - przedstawił podczas wtorkowego spotkania funkcjonowanie tego typu międzygminnej spółki. Przedstawiciele samorządów tworzących Regionalną Instalację Przetwarzania Odpadów Komunalnych w Czartorii powołali też zespół, który ma być odpowiedzialny za wstępne opracowanie sposobu ewentualnego przekształcenia łomżyńskiego ZGO. W jego skład weszli przedstawiciele miasta Łomża, Kolna, Nowogrodu, Szczuczyna, Wąsosza, Wizny oraz prezes ZGO sp. z o.o. Pierwsze posiedzenie robocze zespołu zaplanowano na 31 maja.
Instalacja w Czartorii powstała na bazie porozumienia między 18. samorządami, które finansowały jej utworzenie. Na początku zarządzało nią Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Łomży, a od 2015 roku Zakład Gospodarowania Odpadami, spółka należąca w całości do miasta Łomża.
Podczas tworzenia RIPOK-u, wchodzące w jego skład samorządy chciały mieć realny wpływ na funkcjonowanie przedsięwzięcia, a władze sygnalizowały kwestię docelowego przekształcenia ZGO w spółkę międzygminną, aby samorządy zaangażowane w projekt RIPOK-u miały na nią większy wpływ. Jak podkreślał wcześniej Andrzej Garlicki, taka spółka mogłaby otrzymywać zlecenia na odbiór odpadów, co zapewniałoby jej stabilność i możliwość inwestycyjnego rozwoju oraz ugruntowałoby stawki za wywóz odpadów w regionie.
zdj. UM Lomza