Większość radnych głosowała przeciw uchwale zakładającej wzrost stawek za odbiór odpadów w Łomży. Był to jeden z punktów dzisiejszej (23.03) sesji.
O proponowanych nowych stawkach informowaliśmy w połowie marca. W zabudowie jednorodzinnej nowa stawka opłaty za gospodarowanie odpadami miała wynosić 30 zł/os (dotychczas – 22 zł/os), natomiast w przypadku zabudowy wielorodzinnej miało to być 23 zł/os (dotychczas – 16zł/os). Jeszcze wyższe stawki obowiązywałyby w przypadku braku sortowania śmieci. W zabudowie jednorodzinnej byłoby to 90 zł/os (wcześniej – 66 zł/os) , zaś w zabudowie wielorodzinnej – 69 zł/os (wcześniej – 48 zł/os).
- Wniosek jest koniecznością, a nie złą wolą – mówił podczas dzisiejszej sesji wiceprezydent Andrzej Garlicki, tłumacząc że wpływy muszą pokryć koszty, a na koszty trzeba pobrać takie opłaty, które je zbilansują. Apelował o przyjęcie uchwały, bo to jedyna możliwość, żeby gospodarka odpadami nie była obciążeniem dla budżetu miasta.
Dlaczego za śmieci mieliśmy płacić więcej? Argumenty zawarte we wniosku przytoczyliśmy tutaj: Łomża. Czeka nas podwyżka opłat za śmieci? Znamy proponowane stawki
Dyskusja na temat gospodarki odpadami trwała przez około godzinę. Radni wraz z włodarzami miasta poruszali m.in. kwestie związane z działalnością ZGO, wysokością opłat, mówili również o innych metodach obliczania stawek opłat.
Ostatecznie radni nie przyjęli uchwały w proponowanym kształcie. „Za” było tylko 7, natomiast przycisk „przeciw” wybrało aż 14 radnych.
Transmisja z sesji: