Obrona Łomży 1920- obraz pędzla Leonarda Winterowskiego, ufundowany przez mieszkańców w dowód wdzięczności za zwycięstwo w walkach nad bolszewikami, zaginął tuż po wojnie. Teraz łomżyński magistrat rozpoczął jego poszukiwania. Wniosek o umieszczenia dzieła w bazie strat wojennych trafił już do ministerstwa kultury.
Chodzi o obraz, jaki polski malarz batalista Leonard Winterowski namalował między 1920 a 1922 rokiem.
Dzieło zostało zamówione i ufundowane przez mieszkańców Łomży, którzy chcieli w ten sposób podziękować 59. Pułkowi Piechoty Wielkopolskiej, walczącemu tu w 1920 roku. To właśnie żołnierze z Wielkopolski odbili Łomżę z rąk rosyjskich podczas wojny polsko- bolszewickiej, sami okrywając się nieśmiertelną sławą.
Obraz o wymiarach 5x2,2 m w drugą rocznicę walk, 22. sierpnia 1922 roku zawisł w pułkowym kasynie w Inowrocławiu. Wisiał tam aż do wybuchu drugiej wojny światowej. Potem ślad po nim zaginął.
Członkowie Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej już kilka lat temu ustalili, że obraz prawdopodobnie został sprzedany do prywatnej kolekcji. Jego odzyskaniem udało im się zainteresować władze Łomży, a teraz starania nabrały tempa.
Do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego trafił właśnie wniosek o umieszczenie dzieła w bazie strat wojennych (www. kolekcje.mkidn.gov.pl). Na razie zgłoszenie przechodzi weryfkację. Poszukiwania obrazu mogą zająć nawet kilka lat.