Miasto Łomża zdobyło 5. miejsce w rankingu "Samorządy Przyjazne Klubom Piłkarskim" zorganizowanym przez pismo "Wspólnota" w kategorii miast na prawach powiatu. Łomżę wyprzedziły: Elbląg, Siedlce, Suwałki i Grudziądz. Wyniki ogłoszono podczas wtorkowej (21.05) gali w Lubelskim Centrum Konferencyjnym.
Ranking uwzględniał sześć kategorii: gminy wiejskie, gminy miejsko-wiejskie, gminy miejskie, miasta na prawach powiatu, powiaty ziemskie i województwa. Od Łomży wyżej znalazły się: Grudziądz, Suwałki, Siedlce i Elbląg. Gorzej w rankingu wypadły: Płock, Nowy Sącz, Chorzów, Sopot i Gliwice.
- Od początku swojej prezydentury wspieram rozwój piłki nożnej w mieście i zamierzam dalej stawiać na sport – mówi prezydent Mariusz Chrzanowski. Z roku na rok środki wydatkowane przez samorząd są coraz większe, a wystarczy dodać, że w ubiegłym roku grający w III lidze ŁKS 1926 Łomża otrzymał z budżetu miasta 460 tys. zł zaś 136 tys. zł trafiło na szkolenie dzieci i młodzieży do Młodzieżowego ŁKS. Chrzanowski zaznacza, że wciąż brakuje wsparcia zewnętrznego, które przełożyłoby się na sukcesy klubu seniorskiego.
Reklama
Ideą rankingu jest porównanie samorządów pod kątem wspierania przez nie klubów piłkarskich. Badaniem objęto 2478 gmin, 313 powiatów i 16 samorządów wojewódzkich.
– Podliczyliśmy środki finansowe otrzymane przez poszczególne kluby piłkarskie, wydatki gmin na kluby piłkarskie w wydatkach ogólnych budżetów, wydatki gmin na kluby piłkarskie w przeliczeniu na jednego mieszkańca i środki finansowe otrzymane przez kluby piłkarskie w różnych klasach rozgrywkowych – tłumaczą autorzy.
Jak informuje Wspólnota, dane wskazują, że najwięcej na kluby piłkarskie wydają miasta i gminy województwa śląskiego - w 2018 roku przeznaczyły na to ponad 55,7 mln zł. Kolejne miejsca zajmują samorządy z woj. mazowieckiego (36,8 mln zł) i dolnośląskiego (trochę ponad 35 mln zł). Najmniej na kluby piłkarskie wydały samorządy województwa warmińsko-mazurskiego (niewiele ponad 6,6 mln zł) oraz lubuskiego (8,7 mln zł). Łącznie wszystkie samorządy gminne w Polsce wydały na kluby piłkarskie w 2018 roku ponad 342 mln zł.
zdj. UM Lomza