Studenci trzeciego roku informatyki Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży, pracujący pod kierunkiem swojego wykładowcy, stworzyli komputerowy system wyborczy. Aplikacja pomyślnie przeszła testy i sprawdziła się już także doskonale w praktyce.
Chrzest bojowy program napisany przez studentów przeszedł podczas wtorkowych wyborów władz Łomżyńskiego Koła Polskiego Towarzystwa Informatycznego. System nie zawiódł swoich twórców i wszystkie zadania wykonał bezbłędnie i zgodnie z założeniami. Wzbudził też zainteresowanie prezesa Podlaskiego Oddziału PTI Antoniego Cichockiego, który nie wyklucza wykorzystania go, po pewnych modyfikacjach, podczas wyborów władz Podlaskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Informatycznego.
Studenci szóstego semestru studiów stacjonarnych: Radosław Lewandowski - główny autor programu oraz Bartłomiej Ulita, Joanna Białobrzeska, Karol Kossakowski jako współautorzy, pod kierunkiem wykładowcy Leszka Samluka, na zajęciach z inżynierii oprogramowania stworzyli program do obsługi lokalnych wyborów.
- Prace nad tym programem trwały dwa miesiące, po czym został on przetestowany przez członków Łomżyńskiego Koła PTI i wczoraj oficjalnie wykorzystany podczas wyborów Łomżyńskiego Koła PTI. Za jego pomocą członkowie naszego łomżyńskiego koła dokonali głosowania i wyboru przewodniczącego i członków władz koła - tłumaczy Leszek Samluk.
Głosowanie przy pomocy stworzonego przez studentów programu odbywa się w sposób elektroniczny, bez wykorzystania papieru. Jak tłumaczy opiekun twórców, osoba głosująca loguje się w systemie działającym na komputerze głównym z komputera klienckiego za pomocą losowo wygenerowanego, unikalnego kodu służącego do weryfikacji użytkownika, po czym oddaje swój głos wybierając z listy kandydata. System działa zarówno w sieci lokalnej, jak też przez Internet. Umożliwia zapisywanie wyników w locie, generuje raporty dla komisji i drukuje ostateczne wyniki wyborów. Wszystko jest odpowiednio zabezpieczone i umożliwia zarchiwizowanie danych, które pozostają do dyspozycji komisji skrutacyjnej czuwającej nad prawidłowością wyborów.
- Tworzenie tego systemu nie odbywało się tylko na zajęciach. Zajmowało to trochę czasu i zostawałem ze studentami także po zajęciach, gdzie w przyjemnej atmosferze grupa pracowała przy tworzeniu tego programu. Sprawiało im to dużo radości i widzieli, że robią coś, co daje im satysfakcję na tym poziomie - opowiada Leszek Samluk. - Z czasem możemy dołączyć do tego aplikację webową, która mogłaby przedstawiać nam wyniki głosowania on-line. Na ten moment wyniki przedstawiane są w wygenerowanym pliku .pdf, który łatwo można wydrukować - dodaje.
Co istotne, system został pomyślany tak, by w jak najmniejszym stopniu obciążać komputery klienckie, na których zainstalowana jest tylko aplikacja łącząca się z komputerem głównym, gdzie znajduje się baza danych. Dzięki temu minimalne wymagania systemowe odnośnie komputerów-klientów są niewielkie i nie muszą to być jakieś wyjątkowo wydajne jednostki.
- Tak naprawdę wystarczy zwykły komputer o standardowych parametrach dostępny na rynku - stwierdza wykładowca.
System stworzony przez łomżyńskich studentów może mieć różne zastosowania, nie tylko wyborcze. Po niewielkich modyfikacjach może służyć do obsługi różnego rodzaju głosowań, jak choćby Rady Miejskiej czy przy okazji konsultacji społecznych. Wystarczy umieścić go na serwerze z dostępem przez Internet. To jednak melodia przyszłości, choć program ma duże możliwości rozwoju. Być może zostanie wykorzystany przy okazji kolejnych prawyborów, podobnych do tych przeprowadzonych na uczelni i w łomżyńskich szkołach.