Dwoje obywateli Mołdawii, podejrzanych o zmuszanie do żebractwa dwojga niepełnosprawnych obywateli Rosji i czerpanie z tego korzyści finansowych zostało aresztowanych na trzy miesiące przez łomżyński sąd na wiosek tutejszej prokuratury okręgowej.
Podejrzani co najmniej od 24 lutego 2021 roku do 28 października 2023 roku w Łomży i innych miejscowościach na terenie kraju, zarabiali na żebractwie dwojga niepełnosprawnych obywateli Rosji. Są to kobiety i mężczyźni w wieku 46 lat. Na dodatek oboje to osoby po amputacjach kończyn.
Śledztwo pod nadzorem łomżyńskiej prokuratury prowadzi Straż Graniczna.
Parę z Mołdawii zatrzymano na Śląsku. Przestępstwa, które im zarzucono, popełniane były w kilku województwach, m.in. w Podlaskiem.
Za handel ludźmi grozi podejrzanym od trzech do dwudziestu lat więzienia. Dodatkowo wszczęto wobec nich postępowanie administracyjne w sprawie zobowiązania do powrotu do swego kraju.