Szpital Wojewódzki im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży podpisał porozumienie z Uniwersyteckim Szpitalem Kliniczny w Białymstoku na przekazywanie Mleka Kobiecego.
Szpital Wojewódzki im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży 5 marca 2024 roku podpisał porozumienie z Uniwersyteckim Szpitalem Kliniczny w Białymstoku na przekazywanie przebadanego, pasteryzowanego Mleka Kobiecego wraz z analizą składu, od zdrowych, honorowych dawczyń mleka. Umowa będzie realizowana przy współpracy z Fundacją Mleka Kobiecego w Warszawie w ramach Programu polityki zdrowotnej.
Bank Mleka Kobiecego został utworzony przy Klinice Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka w Białymstoku.
- W ramach zadania zostały zawarte porozumienia czterech szpitali, w celu zwiększenia dostępu do odżywiania mlekiem kobiecym noworodków i niemowląt, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci, u których zdiagnozowano ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju lub w czasie porodu, a z przyczyn medycznych lub losowych nie mogą być karmione mlekiem własnej mamy - informuje Jarosław Pokoleńczuk dyrektor szpitala w Łomży.
Szpital Wojewódzki w Łomży nie prowadzi kwalifikacji Dawczyń. W ramach porozumienia zabezpiecza Mleko Kobiece dla noworodków i wcześniaków hospitalizowanych.
Bank mleka kobiecego w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym powstał w ramach wygranego w 2023 roku przez ten szpital konkursu ministerstwa zdrowia. Szpital dostał na ten cel 1 mln zł. Samorząd województwa podlaskiego przekazał natomiast 100 tys. zł. Za te pieniądze szpital kupił m.in. potrzebny sprzęt laboratoryjny.