Od lipca 2024 r. Szpital Wojewódzki w Łomży oraz Wojewódzki Szpital Zespolony w Białymstoku dołączyły do grona realizatorów Programu Kompleksowej Opieki nad Pacjentem po Zawale Serca KOS-zawał. To program specjalistycznej opieki obejmujący leczenie szpitalne, ambulatoryjne i rehabilitację kardiologiczną, przeznaczony dla pacjentów po zawale mięśnia sercowego.
Pacjent zakwalifikowany do programu KOS-zawał ma zagwarantowaną skoordynowaną opiekę kardiologiczną: szpitalną, ambulatoryjną i rehabilitacyjną w warunkach ośrodka dziennego lub oddziału stacjonarnego.
Program zapewnia pacjentowi: leczenie ostrej fazy zawału, a po zakończeniu hospitalizacji przez 12 miesięcy specjalistyczną opieką kardiologiczną w poradni. W powrocie do zdrowia towarzyszy zespół specjalistów składający się z lekarza, pielęgniarek, fizjoterapeutów, dietetyka. Wspierają zarówno w leczeniu, jak i zachęcają do zmiany nawyków życiowych, regularnej aktywności fizycznej dostosowanej do indywidualnych możliwości pacjenta.
Program KOS-zawał funkcjonuje w województwie podlaskim od 2018 r. Obecnie w regionie realizuje go sześć placówek: Szpital Wojewódzki w Łomży, Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku, Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej MSWiA w Białymstoku, Szpital Ogólny w Grajewie, Wojewódzki Szpital Zespolony w Białymstoku oraz Grupa American Heart of Poland, realizująca program w dwóch miejscach udzielania świadczeń w: Augustowie i Suwałkach.
Dane NFZ pokazują, że śmiertelność pacjentów, którzy skorzystali z Programu KOS-zawał jest niższa niż w przypadku pacjentów, którzy nie otrzymali tych świadczeń, niezależnie od wieku pacjenta czy przebytych chorób. Raport Narodowego Funduszu Zdrowia dotyczący funkcjonowania Programu Kompleksowej Opieki nad Pacjentem po Zawale Serca (KOS-zawał) dostępny jest w portalu Zdrowe Dane: https://ezdrowie.gov.pl/portal/home/badania-i-dane/zdrowe-dane/raporty/kos-zawal