W ostatnim czasie w jednym z łomżyńskich przedszkoli zaobserwowano wzrost zachorowań na ospę wietrzną. Choć dane o zgłoszonych chorobach zakaźnych Państwowej Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologiczna w Łomży nie są powodem do niepokoju, to w przypadku postrzegania zjawiska przez przedszkolanki jest już zupełnie inaczej.
W jednym z przedszkoli na osiedlu Południe zauważono, że coraz więcej dzieci zaczyna chorować na ospę wietrzną. Z danych Państwowej Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Łomży dowiadujemy się, że w okresie od 16.12.2023 r. do 31.12.2023 r. odnotowano dwukrotny wzrost zakażeń na ospę wietrzną w porównaniu z okresem od 01.12.2023 r. do 15.12.2023 r.
Dodatkowo zaobserwowano, że w drugiej połowie grudnia trzykrotnie wzrosły zakażenia na wirus RSV.
Zachorowania na choroby zakaźne zgłoszone w okresie od 01.12.2023 r. do 15.12.2023 r.:
Ospa wietrzna: 10 przypadków, w tym 1 hospitalizacja
SARS-Cov-2 (covid-19): 56 przypadków, w tym 5 hospitalizacji
Wirus RSV: 5 przypadków (w tym 4 przypadki u dzieci do lat 2), 5 hospitalizacji
Grypa potwierdzona wynikiem szybkiego testu antygenowego: 4 przypadki, w tym 1 hospitalizacja
Zachorowania na choroby zakaźne zgłoszone w okresie od 16.12.2023 r. do 31.12.2023 r.:
Ospa wietrzna: 21 przypadków
SARS-Cov-2 (covid-19): 51 przypadków
Wirus RSV: 15 przypadków (w tym 7 przypadków u dzieci do lat 2), 12 hospitalizacji
Grypa potwierdzona wynikiem szybkiego testu antygenowego: 11 przypadków, w tym 3 hospitalizacje
źródło danych: Państwowa Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Łomży