Drugie dziecka trafiło do łomżyńskiego Okno Życia. Od kilkudziesięciu lat działa ono przy klasztorze Sióstr Benedyktynek.
Ksiądz Jacek Kotowski, duszpasterz rodzin diecezji łomżyńskiej poinformował, że 12 grudnia 2023 do okna trafiło drugie dziecko.
- Dziewczynkę umieszczono w Oknie Życia w godzinach przedpołudniowych. Zaraz uruchomił się alarm. Po chwili przyszła siostra i przeniosła ją do innego pomieszczenia. Dziewczynka była zdrowa i uśmiechnięta – informuje ks. Jacek Kotowski.
Po zbadaniu jej w szpitalu trafiła do pogotowia rodzinnego. Równolegle rozpoczęto procedurę ustalania tożsamości oraz drogę adopcyjną.
Zdaniem ks. Jacka Kotowskiego takie okno jest potrzebne, ponieważ każda matka, która nie jest w stanie opiekować się dzieckiem, może pozostawić je w szpitalu lub anonimowo w oknie życia bez żadnych konsekwencji.
- Każde dziecko jest darem Boga. W Polsce co piąta para przecież nie może mieć dziecka. Dlatego musimy zabiegać o każde życie – zaznacza duszpasterz rodzin diecezji łomżyńskiej. - Ponadto musimy robić wszystko, aby żadna matka nie musiała pozostawiać swojego dzieciątka w Oknach Życia. Musimy stworzyć w naszym kraju takie warunki, aby mogło ono rozwijać się w szczęśliwych rodzinach.
Łomżyńskie Okno Życia działa od września 2010 roku przy klasztorze Sióstr Benedyktynek przy ul. Dwornej 32. Pierwsze dziecko trafiło tutaj w samo południe, 28 kwietniu 2014 roku, dzień po kanonizacji św. Jana Pawła II. Drugie 12 grudnia 2023 roku.
W Polsce takich okien jest ponad 70. Prowadzą je zakony, szpitale, domy samotnej matki i domy dziecka. Zdecydowaną większość prowadzi Caritas Polska. Trafiło do nich ponad 160 maluszków.
W Diecezji Łomżyńskiej funkcjonują dwa Okna Życia. Jedno w Łomży, drugie w Ostrołęce przy Domu Zakonnym Sióstr Szarytek przy ul. Szwedzkiej 2A.