Rock oparty o teksty historyczne i poezję drugiej wojny światowej oraz hip-hop w wykonaniu coraz popularniejszej, łomżyńskiej grupy PsG Klika, sławiły bohaterów walczących 74 lata temu w obronie Wizny. Niezwykły koncert patriotyczny zorganizowała Inicjatywa dla Łomży. - Nie każdy, szczególnie młody człowiek, odnajduje się w zwyczajowym składaniu kwiatów. Tu mamy coś więcej- przyznaje Marcin Chludziński, prezes Fundacji Republikańskiej.
Nietypowy koncert rozpoczął pokaz filmu Ucieczka z Auschwitz, oparta o Raporty rotmistrza Witolda Pileckiego.
W 1940 roku Pilecki znalazł się w KL Auschwitz, celowo dając pojmać się podczas łapanki. W obozie przebywał pod nazwiskiem konspiracyjnym Tomasz Serafiński. Jako więzień nr 4859 był głównym organizatorem konspiracji w obozie, tworząc siatkę Związkowej Organizacji Wojskowej. Opracowywał sprawozdania o ludobójstwie w Auschwitz. Jego raporty- m.in. pierwsze na świecie doniesienia o Holocauście, przez Szwecję trafiały na Zachód. Pilecki z obozu uciekł w nocy z 26. na 27. kwietnia 1943 roku.
W ostatni piątek, 6. września, decyzją ministra obrony narodowej Tomasza Siemoniaka rotmistrz Pilecki został awansowany do stopnia pułkownika.
- To inicjatywa, która może być alternatywą dla Łomży. Wydarzenie, które dziś przygotowaliśmy, ma na celu inne podejście do historii, niż sztampowe składanie kwiatów. Ono też jest ważne, ale trzeba pamiętać, że nie dociera do wszystkich, nie dociera do młodych, którzy nie rozumieją, co tam się dzieje. Tu mamy żywa historię: film...- mówi prezes Fundacji Republikańskiej Marcin Chludziński, który wziął udział w zorganizowanych w Łomży obchodach. - Robimy to dlatego, że to ma sens, a nie dlatego, że myślimy o wyborach. Póki co nie zastanawiam się nad tym, by w nich startować- twierdzi Chludziński, odnosząc się do krążących informacji o rzekomym zamiarze ubiegania się prezesa Fundacji Republikańskiej o sprawowanie władzy w Łomży.
Po emisji filmu, na scenie auli Centrum Kultury przy Zespole Szkół Katolickich, nieodpłatnie udostępnionej przez Diecezję Łomżyńską, wystąpił rockowo- metalowy zespół Forteca. Muzycy, opierający swoją twórczość o poezję Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Władysława Broniewskiego i Feliksa Konarskiego, w Łomży zagrali akustycznie.
O dumie wypływającej z faktu bycia mieszkańcem Łomży śpiewali zaś raperzy z PsG Klika. Krótki koncert zakończył kawałek Prestiż, którym w połączeniu z oficjalnym wideoklipem, łomżyniacy podbijają Internet.
- Do ostatniej chwili niemal nie było wiadomo, czy uda się koncert zorganizować. Choć premier odwołał kryzys, pieniędzy nie ma- uśmiecha się ironicznie Dariusz Szymanowski, prezes Stowarzyszenia Wizna 1939, które współorganizowało uroczystość. - Na szczęście udało się, ze wsparciem przyszła Inicjatywa dla Łomży.
Dalsze uroczystości upamiętniające obronę Wizny odbędą się w niedzielę, 8. września w samo południe w Górze Strękowej. Pamięć mjra Władysława Raginisa i kpt. Stanisława Brykalskiego Stowarzyszenie "Wizna 1939" uczci, składając na ich grobie kwiaty i znicze.