Reklama

Marszałek ma już swoją tablicę [VIDEO i FOTO]

12/05/2015 11:17

Dziś mija 80. rocznica śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego, współtwórcy niepodległości Polski. Z tej okazji w Łomży odsłonięta została pamiątkowa tablica, umiejscowiona na świeżo wyremontowanym Domku Pastora, gdzie w pokoiku na drugim piętrze Marszałek mieszkał.

Do ufundowania i wmurowania pamiątkowej tablicy doprowadziła grupa społeczników z działaczem patriotycznym Jerzym Wnorowskim na czele. W skład społecznego komitetu, który zajął się rozprowadzaniem cegiełek i zbiórką środków na ufundowanie tablicy weszli łomżyńscy społecznicy oraz ludzie łomżyńskiej oświaty, kultury, samorządu i wojska.

Uroczystość odsłonięcia tablicy przeprowadzona została według ceremoniału wojskowego, przy udziale kompanii honorowej Wojska Polskiego. Uczestniczyli w niej przedstawiciele samorządów, poczty sztandarowe i mieszkańcy Łomży. Poświęcenia tablicy dokonali kapelani wojskowu wyznania rzysko-katolickiego i ewangelicko-augsburskiego, jako że Józef Piłsudski właśnie w Łomży zmienił wyznanie na protestanckie.

Reklama

Tablicę ufundowaną ze środków zebranych wśród społeczeństwa miasta Łomży zaprojektował i wmurował inż. Andrzej Wszeborowski, którego firma wykonała przebudowę i remont generalny Domku Pastora. Koszt tych prac przekroczył 4 miliony złotych, z czego zdecydowana większość pochodzi ze środków UE.

Zapraszamy do oglądania relacji video z tego wydarzenia i rozmowy z inicjatorem i głownym "sprawcą" dzisiejszych wydarzeń Jerzym Wnorowskim, który podczas całej uroczystości wyraźnie wzruszony skromnie stał z boku i nie wyróżniał się z tłumu.

Reklama

Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości