Miejski Dom Kultury – Dom Środowisk Twórczych w Łomży zaprasza na otwarcie wystawy zbiorowej pn. „Arkady Przemka” – wystawy poświęconej pamięci Przemysława Karwowskiego, malarza, scenografa i fotografika. Wernisaż odbędzie się 6 września (godz. 18:00) w Galerii Pod Arkadami na Starym Rynku w Łomży.
Przemysław Karwowski był absolwentem Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Supraślu oraz UMCS w Lublinie. Przez ponad trzydzieści lat był scenografem w łomżyńskim Teatrze Lalki i Aktora. W tym czasie stworzył wiele projektów, które stały się częścią historii tej placówki. Był autorem wystaw scenograficznych, malarstwa i plakatu, laureatem wielu nagród branżowych, nagród za całokształt pracy artystycznej Prezydenta Miasta Łomży oraz Marszałka Województwa Podlaskiego, a także ministerialnych – „Zasłużony dla kultury polskiej” oraz brązowego Medalu Zasłużony Kulturze „Gloria Artis”.
Znany łomżyński artysta plastyk odszedł ponad rok temu w wieku zaledwie 65 lat, a teraz jego przyjaciele postanowili uczcić pamięć o nim, poprzez zorganizowanie specjalnej wystawy.
- Przemek Karwowski - artysta, malarz, scenograf, nasz kolega, przyjaciel. W Łomży stworzył wyjątkową, autorską galerię sztuki, którą prowadził przez wiele lat, wystawiali w niej swoje prace artyści z całej Polski. Wystawa „Arkady Przemka” to mój autorski projekt, do którego zaprosiłem artystów, których cenię i szanuję za ich indywidualność w sztuce. Oczywiście, wszyscy wcześniej prezentowali swoją twórczość na wystawach indywidualnych i zbiorowych. Mieli też możliwość schronić się na chwilę ze swoją twórczością „Pod Arkadami”. Te chwile spędzone z Tobą Przemku i Gośćmi wernisażowymi to były momenty ważne dla nas artystycznie i towarzysko.
Wystawa nasza jest światełkiem artystycznym dla Ciebie Przemku... Pamiętamy - pisze o przyjacielu Andrzej Kalina
- Przemysław Karwowski. Przemek. Przez wiele lat druh mojej codzienności i towarzysz artystycznych wypraw. Artysta, który piętno swojego talentu odcisnął nie tylko w obrazach, scenografiach, plakatach i fotografiach, ale także w dziele tworzonym przez ponad dwadzieścia lat, dziele, którego materialne ślady pozostały w zaprojektowanych przez Niego wydawnictwach oraz w niekompletnych relacjach fotograficznych. Gdy pod koniec ubiegłego wieku Przemek został etatowym „specjalistą do spraw wystawiennictwa” w Miejskim Domu Kultury - Domu Środowisk Twórczych w Łomży wiedziałem, że galerie „Bonar” i „Pod Arkadami” znalazły się w dobrych rękach. Dwie samodzielne galerie otrzymały gwarancję wysokiego poziomu artystycznego. Dwie niewielkie galerie, ale duże wyzwanie. Około 20 wystaw rocznie. Zaczęliśmy wspólnie prostać zadaniu. Z czasem rzeczywistość skorygowała te ambitne plany i trzeba było główną działalność wystawienniczą skupić w - odnowionej i zaaranżowanej według Przemkowej koncepcji – „Galerii pod Arkadami”. Działalność tej galerii - pokazy różnych przejawów sztuki (od fotografii po instalacje przestrzenne), którym towarzyszyły wysmakowane zaproszenia i katalogi - to Jego dzieło. Dzieło, do tworzenia którego zapraszał twórców uznanych i debiutantów, profesorów akademickich i studentów, artystów lokalnych i z odległych miast. Było tu też miejsce spotkań fotografików i młodych literatów. Miejsce benefisów, koncertów i długich, powernisażowych rozmów. Miejsce, którego jakość i klimat stworzył On, wrażliwy człowiek, doceniany przez tych, którzy w Jego galerii prezentowali swoją sztukę i przez tych, którzy tę sztukę przychodzili podziwiać. W ciągu 21. lat zorganizował około 250 ekspozycji. Dzieło ogromne. Większość z nich instalował własnoręcznie. Z dbałością o całość i szczegóły, traktując je niczym przestrzenne kompozycje, scenografie. Ostatnią ekspozycją, którą osobiście zrealizował w „Galerii Pod Arkadami”, była wystawa Jego prac „Czas darowany” w 2022 roku. Tworzyły ją wybrane elementy scenografii teatralnych i ikono-obrazy przepełnione (mistyczną wręcz) refleksją przemijania. Wystawą tą Przemysław - galerzysta, malarz, scenograf - symbolicznie zwieńczył główne dzieła swego życia - wspomina Roman Borawski
Reklama
W wystawie udział biorą: Przemysław Filip Karwowski, Andrzej Kalina, Marta Dawidiuk, Dr hab Andrzej Dworakowski, prof. PB, Kaja Kozon, Piotr Żaczek, Mikołaj Malesza, Mikołaj Kalina, Roman Borawski. Wystawa czynna będzie do: 29.09.2024