Miasto wspomoże najuboższych w zakupie leków. Uchwałę w tej sprawie, na wniosek prezydenta, podjęli dziś łomżyńscy radni. Radni nie podjęli dyskusji w tej sprawie. Celem programu przygotowanego przez MOPS jest pomoc finansowa osobom niezdolnym do pracy z tytułu wieku, przewlekle chorym oraz niepełnosprawnym.
Pomoc finansowa przysługiwać będzie osobom, których miesięczne wydatki na zakup leków zleconych przez lekarza w miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku przekroczyły kwotę 50 zł. Aby uzyskać dofinansowanie, dochód osoby samotnie gospodarującej lub dochód na osobę w rodzinie nie może przekroczyć 200% kryterium dochodowego z ustawy o pomocy społecznej.
Pomoc przyznawana będzie w wysokści wydatków poniesionych na zakup leków zleconych przez lekarza nie może być wyższa niż 70%, jednak nie więcej niż 150 zł w przypadku gospodarstwa jednoosobowego, 60% i nie więcej niż 200 zł łącznie w przypadku rodziny dwuosobowej, 50% i nie więcej niż 250 zł łącznie w przypadku więcej niż dwóch osób w rodzinie.
O przyznanie pomocy osoby zainteresowane będą mogły wnioskować na piśmie w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Łomży na specjalnym formularzu.
Co ważne, pomoc nie będzie przysługiwała, jeżeli osobie uprawnionej lub członkowi jej rodziny pozostającemu we wspólnym gospodarstwie domowym w miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku przyznano zasiłek celowy lub specjalny zasiłek celowy na leki lub pomoc w formie posiłków, usług opiekuńczych i zostało zastosowane całkowite lub częściowe zwolnienie z odpłatności za te świadczenia z tytułu ponoszenia wydatków na leki.
Program osłonowy realizowany będzie w okresie od 1 czerwca 2015 do 31 grudnia 2017 roku.