Czteropiętrowy budynek mieszkalny z 53 lokalami typu M2, M3 i M4 może powstać przy ul. Rubinowej w Łomży, jako częściowe rozwiązanie problemu braku wolnych lokali. Na liście uprawnionych do zawarcia umowy najmu komunalnego lokalu mieszkalnego znalazło się aż 150 osób, a oczekujących na mieszkania jest znacznie więcej.
W Urzędzie Miejskim znajduje się około 900 wniosków mieszkańców oczekujących na mieszkanie. Na liście uprawnionych do zawarcia umowy najmu komunalnego lokalu mieszkalnego znalazło się 150 osób.
Zastępca prezydenta Andrzej Stypułkowski podkreśla, że ok. 85 proc. osób, które trafiają do niego w ramach przyjęć interesantów, przychodzi w sprawach mieszkaniowych. - Niestety, ze względu na brak wolnych lokali, często nie mamy jak im pomóc – informuje wiceprezydent.
Częściowym rozwiązaniem tej sytuacji miałoby być powstanie nowych mieszkań. Jak informuje Ratusz, miasto posiada pełną dokumentację na budowę czteropiętrowego budynku mieszkalnego dwuklatkowego przy ul. Rubinowej, w którym miałyby się znaleźć 53 mieszkania: 17 typu M2, 28 typu M3 i 8 typu M4. Pierwotnie blok miał powstać w ramach programu "Mieszkanie Plus", jednak koncepcja finansowania programu uległa zmianie. Stąd decyzja władz Łomży, aby budynek wybudować w inny sposób.
– Będę wnioskował do Rady Miejskiej, by w przyszłorocznym budżecie zabezpieczyć środki na budowę tego bloku. Jego realizację, podobnie jak poprzedniego, chcemy wesprzeć środkami zewnętrznymi – informuje Mariusz Chrzanowski. Prezydent deklaruje, że rozważane jest złożenie wniosku do rządowego programu bezzwrotnego finansowego wsparcia budownictwa.
Oddany do użytku w 2017 roku budynek socjalny przy ul. Kamiennej kosztował ponad 6,2 mln zł. Prawie 1,9 mln zł wyniosło dofinansowanie z Banku Gospodarstwa Krajowego.