Czas handlu w starej Hali Targowej minął, dla właścicieli sklepów na Starówce jedynym ratunkiem jest konkurowanie z galeriami cenami i jakością, a serce miasta powinno pełnić funkcje typowo turystyczne, dlatego jeszcze w tym roku w budżecie musi znaleźć się milion złotych na remont kamiennych schodów- to wnioski z wczorajszego spotkania w ramach kawiarenki obywatelskiej. Po raz pierwszy władze miasta postanowiły słuchać mieszkańców i sprawdzić, czego od Starego Miasta oczekują łomżyniacy.
Pomysłów i propozycji na ożywienie Starówki padło wiele, większość mówców była jednak zgodna- Stary Rynek musi zacząć pełnić funkcje turystyczno- rozrywkowe, a serce miasta powinno kojarzyć się z relaksem i zabawą.
Jeszcze w tym roku w budżecie miasta ma znaleźć się milion złotych na remont kamiennych schodów wieńczących ul. Krzywe Koło. Podpisany przez prezydenta wniosek w tej sprawie wkrótce ma trafić do radnych.
- Cały remont ul. Krzywe Koło i Rybaki to 3,5 miliona złotych. Miasta nie stać na pokrycie go w całości, dlatego zdecydowałem o podzieleniu remontu na etapy. Wyremontowanie kamiennych schodów aż do ul. Rybaki pozwoliłoby na otwarcie traktu spacerowego nad Narwią- wyjaśnia prezydent Mieczysław Czerniawski.
Turystom i odpoczywającym po pracy łomżyniakom, ma też służyć Hala Targowa na Starym Rynku. Czas handlu w niej dobiegł końca- tego zdania są i władze miasta, i przedsiębiorcy.
- Mogłaby powstać w niej galeria z pracami uczniów łomżyńskiego Plastyka, raz na miesiąc mogłyby być organizowane aukcje. Poza tym to doskonałe miejsce na organizację koncertów, bo w salce Miejskiego Domu Kultury mieści się może z 40 osób- podpowiada Andrzej Wszeborowski, właściciel firmy budowlanej.
Sklepy na ul. Długiej, Krótkiej, Farnej i Starym Rynku przetrwają, jeśli nie będą starały się naśladować galerii handlowych.
- To oznacza system rabatów, niższe ceny i tworzenie atmosfery rodzinności, przywiązania do sklepu- przekonuje Hanna Cwalina, współwłaścicielka sklepu obuwniczego.
Kawiarenka Obywatelska przyciągnęła kilkudziesięciu mieszkańców, którzy szczelnie wypełnili wnętrze restauracji Na Farnej.
To dopiero pierwszy krok w dialogu z łomżyniakami. W kwietniu ma odbyć się debata publiczna poświęcona temu, jaką funkcję powinna pełnić Hala Targowa. Uruchomione będzie też internetowe forum dyskusyjne. W maju ruszą zaś konsultacje społeczne dotyczące Starówki. Na ich wyniki będziemy musieli poczekać do połowy roku.