Reklama

Migranci na polsko-białoruskiej granicy. W Czerwonym Borze uruchomiono ośrodek dla cudzoziemców!

19/08/2021 13:38

W pobliskim Czerwonym Borze i Białej Podlaskiej uruchomiono nowe ośrodki dla uchodźców. Ma to związek ze wzmożoną migracją na polsko-białoruskim odcinku granicy

O działania związane z coraz większą liczbą cudzoziemców, którzy w sposób nieuprawniony przekraczają granicę polsko-białoruską, zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich Hanna Machińska zapytała Straż Graniczną w ubiegłym tygodniu. W odpowiedzi nadesłanej przez gen. Dyw. SG Tomasza Pragę wynika, że Straż Graniczna podjęła już działania w celu zwiększenia ilości miejsc w strzeżonych ośrodkach dla cudzoziemców

Uruchomiono nowe ośrodki w Białej Podlaskiej i Czerwonym Borze. Obecnie prowadzone są uzgodnienia w celu pozyskania dodatkowych miejsc, które będzie można przeznaczyć na kolejne ośrodki. Jako, że konieczna jest obsługa administracyjna zatrzymanych osób, powstały centra rejestracji cudzoziemców w Połowcach i Dubiczach Cerkiewnych.  Nowo otwarte miejsca otrzymały odpowiednie wsparcie kadrowe, czasowo delegowano tam funkcjonariuszy z innych oddziałów SG.” – czytamy.

Reklama

Straż Graniczna poinformowała jednocześnie, że pierwsze czynności administracyjne po zatrzymaniu cudzoziemców wykonywane są na ternie placówek SG odpowiadających miejscu zatrzymania lub w nowych centrach rejestracji w Połowcach i Dubiczach Cerkiewnych. Następnie, po orzeczeniu sądu cudzoziemcy są przewożeni do strzeżonych ośrodków.

Jak przekazano, w okresie 7 czerwca – 7 sierpnia 2021 roku Straż Graniczna zatrzymała 625 cudzoziemców, w tym  183 małoletnich do 17 lat i 23 w wieku 18 lat. Nie odnotowano osób małoletnich bez opieki. W okresie 7 czerwca – 7 sierpnia 2021 roku 933 cudzoziemców objęto 607 wnioskami o udzielenie ochrony międzynarodowej na terytorium RP. Większość cudzoziemców składa wniosek o ochronę nie bezpośrednio po zatrzymaniu, dlatego na późniejszym etapie, w trakcie pobytu w ośrodku nie ma możliwości wykonania zestawień łączących zatrzymanie cudzoziemca ze złożeniem przez niego wniosku o udzielenie ochrony.

Reklama

Jak poinformowało MSWiA, w tym miesiącu nielegalnie przekroczyć polsko-białoruską granicę próbowało 2100 osób. 

fot. SG

Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości