W dniach 21.05. i 23.05. 2024 r. odbył się Finał Wojewódzki XLV Ogólnopolskiego Turnieju BRD w Białymstoku dla uczniów szkół podstawowych. Turniej składał się z 4 konkurencji: rozwiązanie testu z przepisów ruchu drogowego i ze skrzyżowań, jazdy po miasteczku ruchu drogowego, sprawnościowym torze przeszkód i z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej.
W dniu 21.05.2024 r. Miasto Łomża i powiat łomżyński reprezentowały dwie 4-osobowe drużyny /grupa I/: ze Szkoły Podstawowej nr 9 im. Księcia Mazowieckiego Janusza I z Łomży i ze Szkoły Podstawowej im. Zesłańców Sybiru w Olszynach. Eliminacje odbyły się w Szkole Podstawowej nr 12 im. Zygmunta Glogera w Białymstoku.
I miejsce drużynowo zdobyli uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Olszynach w składzie: Amelia Rogalska, Milena Kołakowska, Jan Kozłowski i Patryk Sulkowski.
Z kolei na II miejscu uplasował się zespół ze Szkoły Podstawowej nr 9 w Łomży w składzie: Dawid Konopka, Aleksandra Stawarz, Natalia Bar i Adam Kaczyński.
W klasyfikacji indywidualnej, po zaciętej dogrywce, I miejsce zdobył Jan Kozłowski, II miejsce Milena Kołakowska, III miejsce Patryk Sulkowski, zaś IV Amelia Rogalska- uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Olszynach
W związku z uzyskanymi wynikami uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Olszynach będą reprezentować szkołę, gminę Piątnica, powiat łomżyński i województwo podlaskie w Finale Krajowym, który odbędzie się w dniach 17 -18 czerwca b.r. w Tarnawie Dolnej /województwo małopolskie/.
Opiekunami grup byli: Stanisław Rółkowski, Magdalena Lewandowska /SP Olszyny/ i Arkadiusz Bałazy /SP9 Łomża/
Z kolei eliminacje wojewódzkie dla grup starszych /grupa II/ odbyły się 23 maja 2024 r. na terenie Szkoły Podstawowej nr 43 im. Simony Kossak w Białymstoku. Tym razem 3 miejsce drużynowo uzyskała Szkoła Podstawowa w Olszynach w składzie: Filip Kotowski, Rafał Kołakowski i Kinga Rogińska.
Wszystkim drużynom gratulujemy wspaniałych wyników. Sukces był możliwy dzięki zaangażowaniu opiekunów w przygotowanie drużyn do turnieju, wielu godzinom spędzonym z uczniami na ćwiczeniu konkurencji praktycznych, z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej /ogromna pomoc pielęgniarki z SP9 Łomża/ czy rozwiązywaniu testów . Należy podkreślić ogromne zaangażowanie samych uczniów w przygotowaniu do turnieju.
Uczniowie, którzy zgłosili się do w/w turnieju i odnieśli sukces są świetnymi znawcami zagadnień z zakresu przepisów ruchu drogowego, pierwszej pomocy przedmedycznej i znakomicie sobie poradzą jako uczestnicy w środowisku drogowym.
Tekst i zdjęcia: Arkadiusz Bałazy
Zdjęcia: SP Olszyny