Do końca 2023 roku Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego będzie współprowadziło Filharmonię Kameralną im. Witolda Lutosławskiego w Łomży. Podpisany wczoraj aneks do umowy przewiduje, że łomżyńska filharmonia będzie otrzymywała z ministerstwa środki w wysokości 405 tys. zł rocznie na prowadzenie działalności bieżącej.
Aneks do zawartej w 2018 roku umowy, prezydent Mariusz Chrzanowski podpisał z wicepremierem, ministrem kultury i dziedzictwa narodowego Piotrem Glińskim, podczas wczorajszej (27.07) uroczystości w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w Warszawie. Obecny był na niej również Jan Miłosz Zarzycki, dyrektor FKWL.
– Jako Miasto Łomża jesteśmy zobowiązani tą umową do przekazywania naszej placówce rocznie kwoty nie mniejszej niż 1.345.800 zł. Łącznie daje to środki, które pozwalają FKWL na rozwój swojego ogromnego potencjału artystycznego – informuje prezydent Mariusz Chrzanowski.
Reklama
Miejscy urzędnicy przekazują, że dzięki współprowadzeniu przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Filharmonia Kameralna w Łomży poszerzyła swoją działalność statutową, odbyło się więcej koncertów abonamentowych, wydarzeń edukacyjnych dla dzieci i młodzieży, a miasto odwiedziło wielu wybitnych artystów i dyrygentów z całego świata. Łomżyńscy filharmonicy powiększyli również swój dorobek fonograficzny do czternastu płyt. Jedna z nich otrzymała nagrodę polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyk 2019, pięć otrzymało nominacje do nagrody Fryderyj oraz dwie – do International Classical Music Awards.
foto. MKiDN