Stanisław Kosiorek – zajął pierwsze miejsce, Wojciech Białczak – drugie, a Jakub Szrage – trzecie w konkursie „Budownictwo moja pasja”, który odbył się 19 marca w Międzynarodowej Akademii Nauk Stosowanych w Łomży. Dwaj pierwsi to uczniowie Zespołu Szkół Kształtowania Środowiska i Agrobiznesu z Giżycka.
- W ramach pierwszej edycji konkursu „Budownictwo moja pasja” gościliśmy aż dwudziestu siedmiu uczestników z trzech województw – mówi organizatorka dr inż. Marta Mazewska - Jego celem było propagowanie wiedzy o budownictwie wśród uczniów szkół ponadpodstawowych. Mamy nadzieję, że konkurs będzie mile widziany w środowisku i będzie to impreza cykliczna.
Pytania konkursowe obejmowały ogólną wiedzę na temat budownictwa. Były to zagadnienia dotyczące m.in. konstrukcji stalowych, drewnianych i żelbetowych, a także prawa budowlanego.
- Do udziału w konkursie zainspirowała nas Marta Fedusio, nauczycielka przedmiotów zawodowych. Byliśmy dobrze przygotowani. Znaliśmy odpowiedzi na większość pytań – mówią Stanisław Kosiorek i Wojciech Białczak, uczniowie Zespołu Szkół Kształtowania Środowiska i Agrobiznesu z Giżycka.
Do udziału w konkursie szykowali się przed dwa miesiące, w trakcie zajęć pozalekcyjnych.
- Postawiliśmy na ogólną wiedzę z budownictwa i udało się. Uczniowie trafili w pytania i zajęli czołowe lokaty – wyjaśnia Marta Fedusio, nauczycielka z Giżycka.
– Jest to fajny konkurs, który rozszerza horyzonty młodych ludzi. Budownictwo to bardzo ważna gałąź gospodarki, która napędza pozostałe branże – tłumaczy Andrzej Bolc, przedsiębiorca z branży budowlanej, jeden ze sponsorów konkursu. - Gdy budujemy mieszkanie, potrzebna jest do niego lodówka, pralka, dywan czy inne rzeczy, które ułatwiają nam życie.
Zdaniem Andrzeja Bolca budownictwo również się zmienia.
- Jest coraz bardziej przyjazne człowiekowi. Mamy sporą ewolucję w wykorzystania materiałów i podejścia do energooszczędności. I to należy młodym ludziom przedstawiać i kreować ten styl budownictwa – dodaje.
Organizatorem konkursu była Międzynarodowa Akademia Nauk Stosowanych w Łomży i Zespół Szkół Zawodowych nr 2 im. 5 Pułku Ułanów Zasławskich w Ostrołęce. Patronat nad nim objęła Podlaska Okręgowa Izba Inżynierów Budownictwa.