Nauczyciele, pedagodzy, wychowawcy, dyrektorzy - dziś swoje święto mają wszyscy pracownicy oświaty. Z tej okazji “z nadzieją na lepsze dni” prezes Oddziału ZNP w Łomży Ewa Chludzińska wystosowała życzenia dla nauczycieli. “Jesteście profesjonalistami zasługującymi na najwyższy szacunek oraz na godne zarobki” - pisze pani prezes. Będąca też nauczycielką Ewa Chludzińska pyta o pensje “na tyle duże, by nie było nam wstyd przyznać się, gdzie pracujemy”.
Życzenia prezes Oddziału ZNP w Łomży publikujemy w całości:
Szanowne Koleżanki i Szanowni Koledzy
Nauczyciele i Pracownicy Oświaty
Edukacja jest najważniejszą dziedziną życia społecznego i od niej wszystko się zaczyna. Także nasze marzenie o lepszym świecie ma swój początek w edukacji. Edukacja jest naszą lepszą przyszłością! A nauczyciele i wychowawcy są tymi, którzy wykuwają osobowości i talenty sportowców, lekarzy, ministrów, polityków, szewców, prawników itd. Zbyt rzadko uświadamiamy sobie, że za prawie każdym zawodowym lub życiowym sukcesem stoją właśnie nauczyciele. Ich niezwykły trud i twórczą pracę można określić słowami Włodzimierza Słobodnika:
ReklamaSą Michały Anioły w miasteczkach i wioskach,
Co rzeźbią w cierpkim drzewie lub szorstkim kamieniu.(…)
Czasem po prostu rzeźbią dziewczynę lub chłopca,
Każdy w ich postaci ostry kant kamienia.
A ileż się natrudzą, by z cierpkiego drzewa
Ulepić i umocnić wrażliwą nić sumienia”.
Dziś w dniu naszego święta moim Koleżankom i Kolegom Nauczycielom i pracownikom szkoły dziękuję za to, że jesteście profesjonalistami zasługującymi na najwyższy szacunek oraz na godne zarobki. Bez Was nie ma edukacji i bez Was nie ma szkoły!
ReklamaJednak miast tradycyjnych słów gratulacji związanych z Dniem Edukacji Narodowej chciałabym przywołać życzenia młodych nauczycieli:
Życzę nam doczekania czasów, kiedy oświata będzie priorytetem dla rządzących, a wszelakie pomysły na reformy będą faktycznie konsultowane ze środowiskiem. Czasów, gdy status zawodowy nauczyciela będzie bardzo wysoki, a pensje na tyle duże, by nie było nam wstyd przyznać się, gdzie pracujemy.
Życzę czasów, w których edukacja będzie doceniania przez społeczeństwo, nauczyciel będzie autorytetem, a jego słowa będą szanowane. Czasów, w których nauczycielowi się ufa, bo bez wzajemnego zaufania nic nie osiągniemy.
ReklamaŻyczę, abyśmy byli wolnymi, autonomicznymi nauczycielami, ze stabilnym zatrudnieniem, którzy do pracy chodzą z radością i przyjemnością, bez strachu o jutro i kolejną reformę. Życzę także, aby nie zamykano nam ust słowami: misja, posłannictwo czy służba. Chciałabym, aby bardziej dostrzeżono w nas profesjonalistów, ekspertów, specjalistów – i aby tak nas traktowano.
Chciałabym także, abyśmy nie musieli pracować ponad siły z 30-osobowymi klasami, na dwóch etatach, ponieważ nie ma na rynku nauczycieli naszego przedmiotu. A z drugiej strony, abyśmy nie musieli składać etatu w pięciu szkołach, jeżdżąc od jednej do drugiej, patrząc co chwila na zegarek.
ReklamaŻyczę czasów, w których w pracy będziemy mieli miejsce na spokojne przygotowanie się do lekcji czy na sprawdzanie uczniowskich prac, a nie w domu, często kosztem własnej rodziny.
Życzę wreszcie wynagrodzeń na miarę naszej pracy, wysiłku i wykształcenia, płac adekwatnych do roli, jaką nauczyciele pełnią w dzisiejszym świecie. I pamiętajcie – edukacja jest najważniejsza, a wszystko zaczyna się od dobrego nauczyciel
Z nadzieją na lepsze dni
Ewa Chludzińska
Prezes Oddziału ZNP w Łomży